Un tenismen devean, locul 2 la Cupa Napoca

Tenismenul Patrick Popa, legitimat la Alpa Deva, a ocupat locul 2 la categoria 10 ani la „Cupa Napoca”, o importantă competiţie pentru copii şi juniori desfăşurată la Cluj. Sportivul devean a câştigat ambele meciuri jucate în grupă, pierzând însă finala categoriei.

A câştigat grupa, dar a pierdut finala
Cupa Napoca, o competiţie de tenis de categoria 1 destinată copiilor între 10 şi 14 ani, s-a desfăşurat la baza „CS Harnut Radu TC” din Cluj. La categoria de vârstă băieţi – 10 ani au participat şase concurenţi, între care şi Patrick Popa, de la Alpa Deva. Cei şase au fost împărţiţi în două grupe, câştigătorii acestora disputându-şi finala. Patrick Popa a câştigat grupa B, trecând de Samuel Sleam (CS TC Baia Mare), scor 6-1; 7-5, şi de Victor Crăciun (CS PRO AS Sibiu), scor 6-4; 6-4. În finală, tânărul tenismen devean l-a întâlnit pe Alexandru Manu (AS TC Sun Alba Iulia), cel din urmă impunându-se cu scorul de 6-0; 6-0, iar Patrick Popa s-a clasat pe locul 2. (Ovidiu Mănăstire)