Un hunedorean și nepoțeii lui, fugăriți de un paznic înarmat cu o macetă
Bărbatul s-a dus cu nepoții la pescuit pe râul Mureș, în zona Vețel, dar avea să trăiască cea mai mare spaimă a vieții, atât el cât și nepoțeii.
Un paznic angajat să păzească un obiectiv din zonă, băut bine, s-a înarmat cu o macetă și i-a fugărit amenințând că-i taie. Paznicul a scăpat în cele din urmă de o condamnare penală pentru că hunedoreanul l-a iertat și și-a retras plângerea. Dosarul a fost preluat de la Hunedoara de către procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba, iar aceștia au cerut renunțarea la urmărirea penală. (M. Gânju)