Un bronz continental şi şanse mari la aur

11 x 1 marincuCiprian Marinuţ

Atleta Florentina Marincu (foto) a câştigat deja o medalie de bronz la Campionatele Europene pentru juniori de la Eskilstuna (Suedia) şi are mari şanse de a fi una dintre puţinele participante cu două trofee în palmares. Sportiva antrenată de Nicolae Alexe la CNS „Cetate” Deva s-a clasat pe locul trei în proba de triplusalt şi s-a calificat în finala de la săritura în lungime în care era favorită la aur după ce a fost lideră în calificări.

Medalie din talent
Cu puţine concursuri de triplusalt în acest sezon, Florentina Marincu a reuşit totuşi să urce pe podiumul continental la Campionatele Europene pentru juniori graţie talentului său imens. Sportiva de 19 ani din Şoimuş a cucerit medalia de bronz cu o performanţă de 13,08 metri realizată din a doua încercare, deşi a evoluat destul de ezitant. Cu o viteză excelentă pe elan, atleta antrenată de Nicolae Alexe a prins pragul doar de trei ori din cele şase încercări, astfel că a irosit unele sărituri mai valoroase. Chiar şi aşa, „Flori” a fost devansată doar de două sportive specializate pe triplusalt, respectiv de atletele din Rusia, Valentina Kosolapova, cu 13,27 metri şi Kristina Malaia, cu 13,25 metri. La fel ca şi Florentina, care a fost departe de recordul personal de 13.81 metri şi de cel din acest sezon de 13,53 metri, şi rusoaicele au avut probleme cu adaptarea pe pista din Suedia, astfel că au avut performanţe sub cele cu care erau cotate la startul concursului. În finala de la triplusalt a mai participat şi o altă sportivă din ţară, Alexandra Mihai, care a ocupat locul opt, cu un rezultat de 12,77 metri.

Favorită la aur
Florentina Marincu a fost mult mai stăpână pe situaţie în proba de săritura în lungime, reuşind să se califice în finală de pe primul loc şi prin depăşirea baremului de 6,15 metri. Atleta de la CNS „Cetate” Deva a sărit 6,37 metri din a doua încercare, stabilind cea mai bună performanţă până în acel moment. Finala probei de lungime s-a desfăşurat aseară, în ultima reuniune a competiţiei, iar Florentina Marincu, care este  medaliată cu bronz anul acesta la Europenele de sală de la Praga, în întrecerea seniorilor, era principala favorită la titlul continental. Sportiva antrenată de Nicolae Alexe este dublă campioană mondială de cadeţi, la lungime şi triplusalt, în anul 2013, la Doneţk, dar cea mai bună performanţă a carierei este medalia de bronz şi stabilirea unui record european de junioare la CE indoor pentru seniori de la Praga, la lungime.