Ultramaraton cu medalie pentru un sportiv din Petroşani

Maratonistul din Petroşani Robert Hajnal (foto) a reuşit o excepţională performanţă clasându-se pe locul al doilea după ce a parcurs una dintre cele mai dure curse din lume, la care au participat numeroşi alergători. La finalul cursei cei aflaţi la linia de sosire l-au felicitat, el alergând cu steagul României în spate.

Alergătorul Robert Hajnal, născut la Petroşani, a reuşit să termine pe locul second cea mai grea cursă de anduranţă din lume, Ultra-Trail du Mont Blanc (UTMB), la care au luat startul 2.561 de concurenţi. Sportivul român a terminat competiţia în 21 de ore, 31 de minute şi 37 de secunde şi a câştigat medalia de argint.
Robert Hajnal este legitimat la echipa CEP România şi pe parcursul traseului de la UTMB a fost mereu în plutonul fruntaş, ajungând după primii 70 de kilometri în primii 10 alergători ai cursei.
Cursa de pe Mont Blanc e considerată de specialişti „regina“ probelor în cursele de ultramaraton montan, ea fiind câştigată de francezul Xavier Thevenard, care avea la activ deja două titluri la UTMB.