Turneul de şah rapid de la Deva

Nicolae Gavrea

Trofeul Clubului de Şah Deva, turneu derulat la finalul săptămânii trecute în reşedinţa de judeţ, a constituit o premieră pentru şahul devean.

Competiţia a fost primul turneu de şah rapid omologat FIDE care s-a organizat vreodată în municipiul de la poalele Cetăţii. Au participat la aceste întreceri, care s-au derulat la centrul Cultural “Drăgan Muntean”, 66 de şahişti de toate vârstele, de la veterani până la începători (cel mai tânăr participant având şase ani). Competiţia a fost structurată pe trei turnee: Open A, care a avut şase maeştri la start, Open B şi Open C, ultimele două destinate copiilor nelegitimaţi de sub 12, respectiv sub 10 ani. Buna desfăşurare a fost asigurată de arbitrii Emil Deliman (principal) şi Antonio Deliman, directorul de turneu fiind Marius Lungu şi preşedintele Clubului de Şah Deva, Cosmin Tătăruş.
Organizatorii au acordat premii în bani în valoare totală de peste 2.000 de lei, din care 500 de lei au revenit învingătorului de la Openul A, cupe, medalii şi diplome primilor clasaţi din clasamentele generale, precum şi celor de la diferite categorii de vârstă, de la feminin şi de la veterani (peste 60 de ani).
Turneul A, cu 40 de sportivi la mese, a fost extrem de disputat. Departajarea dintre sportivii fruntaşi fiind făcută la coeficientul Bucholz. Clasamentul turneului arată astfel: Adrian Petrişor, Alin Ardeleanu, Nicola Mircov, Iuliu Hegeduş, cel din urmă fiind cel mai bine clasat din toţi şahiştii clubului gazdă.
Turneele Open B şi C au avut învingători care s-au impus cu maximum de puncte, cinci victorii din tot atâtea partide. La categoria sub 12 ani băieţi a câştigat Adrian Mihăilă, urmat de Bogdan Sântimbrean, Vlad Dutică şi Martin Vârvoni. La fete s-a impus Ana Maria Iordache iar la U 8 ani băieţi a câştigat Cristian Sălcudean, iar la fete a câştigat Maia Mocanu.
Au fost acordate o serie de premii pe categorii, după cum urmează: U-16 ani – Andrei Secrieru (CS Universitatea de Vest Timişoara), U-12 ani – Tudor Stănescu (Clubul de Şah Deva), U-8 ani – Tudor Mihăescu Duţă (Clubul de Şah Deva), Feminin: Francesca Medeea Maniul (Clubul de Şah Deva), Veterani: Ervin Mozes (CS Universitatea Arad).