FlashSport

Triumf hunedorean la nataţie

Înotătorii de la CSS Hunedoara au fost pe val la Campionatul Naţional al juniorilor II (13-16 ani), desfăşurat la finalul săptămânii, la Baia Mare. Sportivii antrenaţi de Anca Băjan au cucerit 16 medalii, dintre care două de aur, nouă de argint şi cinci de bronz.

Un singur dublu campion
Dintre cele 16 medalii, doar două au fost de aur şi au fost recompensate şi cu titlurile de campion naţional. Ambele au fost cucerite de Alexandru Bădeaţă, care a concurat la categoria 16 ani. Talentat şi extrem de serios, Bădeaţă a fost cel mai rapid în cursele de 200 de metri mixt şi 200 de metri spate. Sportivul antrenat de Anca Băjan a fost aproape de aur în alte patru probe, dar a cucerit doar medalii de argint: 100 de metri bras, 100 de metri spate, 50 de metri spate şi 200 de metri bras. În plus, Bădeaţă a fost descalificat pentru start fals în cursa de 400 de metri mixt, unde era favorit la aur. „Bădeaţă este un înotător remarcabil, fiind unul dintre puţinii sportivi din ţară competitivi la toate procedeele. La competiţii, se axează pe spate, bras şi mixt, pentru că ar fi epuizant şi neregulamentar să concureze în toate probele, însă el merge bine şi în probele de liber şi fluture. Ratarea startului din finala de la 400 de metri mixt a fost provocată de emoţii şi stres. Cursa a avut loc la doar 10 minute după o altă finală în care a concurat Alexandru, iar el nu a avut timp de refacere. În plus, de teamă să nu înşele pronosticurile care-l dădeau drept favorit, a sărit mai repede în bazin”, a explicat antrenoarea Anca Băjan.

Aur refuzat
Cea mai medaliată sportivă a CSS Hunedoara a fost Denisa Ilucă (foto), câştigătoarea a nouă medalii, şase la individual şi trei la ştafetă, la categoria 14 ani. Ilucă a câştigat şase medalii de argint şi trei de bronz, însă are regretul că a rămas fără medalie de aur. Câte trei medalii (două de argint şi una de bronz) au cucerit şi Andreea Nan şi Andra Mălina (ambele 14 ani), toate în probele de ştafetă. Mezina Ancuţa Păiuş (13 ani) a obţinut argintul cu una dintre ştafetele de 14 ani, iar Mihai Pavăl (15 ani) a cucerit argintul în proba de 50 de metri fluture, el fiind un specialist al curselor scurte, de viteză.
Bilanţul foarte bogat reuşit şi de această dată, la juniori II, de CSS Hunedoara, completează fericit succesul de acum trei săptămâni al înotătorilor de 11-13 ani, care au devenit campioni naţionali la „poliatlon” la nivel de cluburi. „Performanţele de la această competiţie sunt peste aşteptări. Suntem foarte fericiţi şi mulţumiţi. Nu s-a făcut un clasament pe cluburi ca la poliatlon, dar oricum, suntem între cluburile fruntaşe”, a spus antrenoarea Anca Băjan.
Înotătorii de la CSS Hunedoara vor concura peste două săptămâni la Campionatele Naţionale ale Cluburilor Sportive şcolare, rezervate sportivilor de 12-14 ani, care vor avea loc la Reşiţa.

Rezultate tehnice
Alexandru Bădeaţă (16 ani) – 6 medalii: 2 x aur la 200 mixt şi 200 spate, 4 x argint la 100 bras, 100 spate, 50 spate şi 200 bras.
Denisa Ilucă (14 ani): 9 medalii (6 individuale, 3 cu ştafeta): 6 x argint la 100 bras, 100 spate, ştafeta 4×100 liber, 50 bras, 200 bras şi ştafeta 4×100 mixt; 3x bronz la 200 spate, ştafeta 4x 200 liber şi 50 spate.
Andreea Nan şi Andra Mălina – 3 medalii (toate cu ştafeta): argint la 4×100 liber şi 4×100 mixt, bronz la 4x 200 liber; Mihai Pavel (15 ani) – o medalie – argint la 50 fluture; Ancuţa Păiuş (13 ani) – o medalie – argint cu ştafeta 4×100 mixt.