Triumf hunedorean la Cupa Europei

11 x 1 judo-mihaela-chiss (loc 1)Ciprian Marinuţ

Sportiva Mihaela Chiss, legitimată la SCM Deva şi componentă a Centrului Naţional de Judo de la Deva, a câştigat finala categoriei 44 kilograme la „Cupa Europei”, competiţie rezervată cadeţilor, desfăşurată la finalul săptămânii, la Cluj Napoca. Judoka antrenată de Ramona Enache şi Mugurel Ciuşcă a obţinut singura medalie de aur la feminin pentru România.

Victorii pe linie
Mihaela Chiss a reuşit cea mai bună performanţă dintre toate cele 33 de judoka din România prezente la competiţia continentală derulată la Cluj Napoca. Sportiva pregătită de Ramona Enache şi Mugurel Ciuşcă s-a impus în toate duelurile de la categoria 44 kilograme la care au luat startul 13 combatante şi s-a clasat pe primul loc. În turul II, în cadrul grupei A, Mihaela Chiss a dispus de Hlafira Bakhur din Belarus şi s-a calificat în semifinale. În penultimul act al competiţiei, sportiva de la SCM Deva a învins-o pe Zorana Pavlovic din Serbia, iar în finală s-a impus în faţa sportivei Anastasiia Perekhrest din Ucraina. Pe locul trei la categoria 44 kilograme s-au situat Ozge Andic (Turcia) şi Amy Platten (Marea Britanie). „Mihaela a concurat cu inteligenţă şi ambiţie şi a câştigat toate meciurile disputate, cucerind medalia de aur. Ea demonstrează încă o dată că este o sportivă talentată şi ambiţioasă care are şanse mari de a fi pe podium şi în competiţiile senioarelor”, a afirmat Mugurel Ciuşcă, directorul Centrului Naţional de Judo de la Deva. În cadrul „Cupei Europei” de la Cluj Napoca au concurat 33 de sportive din România, iar în afara trofeului cucerit de Mihaela Chiss, s-au mai obţinut două medalii de bronz prin Ana Sîrbu (ctg. 40 kg) şi Narcisa Ion (ctg. +70 kg). La masculin, România a fost reprezentată de 74 de sportivi care au obţinut două medalii de aur, două de argint şi două de bronz.  Astfel, în clasamentul general pe naţiuni, tricolorii au avut un bilanţ de nouă medalii (3 de aur, 2 de argint şi 4 de bronz) şi s-au clasat pe locul trei după Italia (5-5-3) şi Ungaria (3-3-4).

Speranţe de viitor
Clubul SCM Deva a mai fost reprezentat la „Cupa Europei” de la Cluj Napoca de alte patru sportive, însă rezultatele lor sunt doar promiţătoare. La categoria 57 kilograme, Paraşcuţa Şincari a fost eliminată n primul tur de Dora Bortaş din Croaţia, iar Andreea Bortos a cedat în aceeaşi fază a competiţiei în duelul cu Federica Luciaono (Italia). La categoria 63 de kilograme, Cătălina Topală a dispus în meciul de debut de Lila Dovrat din Israel, în turul secund a fost învinsă de Martina Esposito (Italia) câştigătoarea grupei, iar în recalificări a pierdut în faţa sportivei Greta Kerekes (Ungaria). În fine, Diana Tămaş (ctg. 70 kg) a pierdut în turul secund duelul cu Lorena Stengl (Croaţia), iar în recalificări a fost învinsă de Chloe Nunn (Marea Britanie).
La Cupa Europei de la Cluj Napoca au participat 444 de sportivi (153 la feminin şi 291 la masculin) din 22 ţări europene şi un judoka din Australia.