Trag cu arcul în Croația
La finalul acestei săptămâni, în Croația, în localitatea Volim Varazdin, se vor desfășura Campionatele Europene de tir cu arcul, o competiție internațională de prim rang la care participă peste 230 de sportivi (130 la masculin și circa 100 la feminin) reprezentând 25 de țări.
Nouă sportivi de la noi
România are înscriși la aceste întreceri 9 sportivi, 6 la masculin și 3 la feminin, printre care și arcași din județul Hunedoara, legitimați la SCM Deva: Tamaș Moreh (arc olimpic U21), Nectarios Condurache (arc olimpic U21), Marco Tănăsescu (arc olimpic U21), Mirel Judea (arc compound U21), Rareș Alexandrescu (arc compound U21), Andrei Sergiu Pallag (arc compound U21), Elena Topliceanu (barebow), Cristina Bacin (barebow) şi Loredana Mogoș (barebow).
La masculin, Tamaș Moreh, Nectarios Condurache şi Marco Tănăsescu vor participa și la sesiunile de tragere secțiunea arc recurve, iar Mirel Judea, Rareș Alexandrescu şi Andrei Sergiu Pallag sunt înscriși la secțiunea arc compound. Sportivele Cristina Bacin, Elena Topliceanu şi Loredana Mogoș vor evolua la secțiunea barebow.