Trădate de lipsa de disciplină tactică

Echipa de volei junioare a Clubului  “Cetate” Deva a fost la un pas de o victorie mare cu puternica formaţie a CSS Lugoj, însă a pierdut dramatic, scor 2-3, din cauza carenţelor de organizare.

Duel pe muchie de cuţit
Cetate a început tare, conducând la un moment dat, chiar şi la opt puncte diferenţă (11-3), dar s-a speriat de renumele lugojencelor, clasate pe locul doi în serie, şi a cedat primul set cu 20-25. În actul doi, devencele au lăsat politeţea la vestiare şi au jucat fără emoţii. De la 0-4 şi 4-7, Cetate a revenit şi a câştigat cu 25-20, graţie în mare măsură, serviciului eficient al Oanei Luca. În setul trei, s-a mers cap la cap (12-12, 15-15, 19-19), iar Cetate s-a desprins pe final şi la patru puncte (23-19). Avansul s-a dovedit fragil, dovadă că bănăţencele au întors soarta setului, scor 24-26. Spectacolul a fost la el acasă şi în setul patru. Cetate a condus cu 12-6, CSS Lugoj a întors scorul la 16-17, după care a fost egalitate: 20-20 şi 22-22. Pe final, devencele au strâns din dinţi şi s-au impus cu 25-23, egalând situaţia la seturi, 2-2. Setul decisiv a stat sub semnul echilibrului mai mult de jumătate din timp (5-5, 9-9), însă lugojencele au fost mai experimentate şi s-au distanţat la 11-14 şi 12-15, adjudecându-şi meciul cu 3-2

Bune la preluare, deficitare în atac
Antrenorul Liviu Grădinaru consideră că echipele au fost sensibil egale, iar diferenţa s-a făcut la capitolul disciplinei tactice, unde Cetate are încă mari lacune. “CSS Lugoj era de bătut, dar echipa noastră a fost trădată de lipsa de disciplină tactică. Fetele au mari lacune şi nici nu ascultă indicaţiile primite. Au progresat la capitolul preluare, însă sunt la pământ în privinţa fazei de construcţie şi în atac. Am câştigat un punct (eşecul la limită 2-3 oferă un punct echipei învinse n.r.) cu care ne menţinem în lupta pentru un loc calificant în semifinale. Mai este însă mult de muncă”, a spus Liviu Grădinaru.