Taekwon-do. Alexandru Molnar, medaliat la Sofia

Nicolae Gavrea

Sportivul Alexandru Molnar (foto dreapta) a participat la finalul săptămânii la o puternică întrecere internaţională, Quadrathlon Cup 2019, la Sofia, unde a reuşit să obţină rezultate de top european.

Au fost prezenţi la aceste competiţii circa 500 sportivi din şapte ţări, iar Alexandru Molnar (pregătit la CS Pantera Neagră din Petroşani de către antrenorul Ionuţ Lascău) a obţinut, chiar de Ziua României, locul 1 la luptă în întrecerea pe echipe, locul 2 la luptă individual şi un alt loc 2 la tull individual.
„Sportivul nostru a obţinut trei medalii, evoluţia lui fiind una foarte bună. Scopul acestei competiţii a fost acela de a testa nivelul de pregătire pentru Campionatul European din aprilie 2020, de la Bratislava, Slovacia, unde Alexandru va reprezenta România. Ne-am întors de la această competiţie cu gândul şi speranţa că putem mai mult şi că putem obţine rezultate mult mai bune în viitor. Alexandru Molnar este un sportiv dedicat şi foarte muncitor la antrenamente, iar ambiţia lui de a reuşi nu face decât să sperăm că ne putem realiza visul de a deveni campioni europeni sau, de ce nu, campioni mondiali pe viitor“, a declarat antrenorul Ionuţ Lascău.