Succese de top la judo

11 stire 1 judohttp://www.mesagerulhunedorean.ro/wp-content/uploads/2013/03/11-stire-1-judo.jpgSportivele din cadrul Centrului Naţional de Judo de la Deva au avut un weekend bogat în reuşite. Oana Nicolaescu a fost la un pas de o medalie internaţională la „Cupa Europei” de la Zagreb, rezervată cadeţilor (sub 18 ani). Sportiva de la SCM Deva, antrenată de Ramona Enache şi Mugurel Ciuşcă, s-a clasat pe locul cinci în cadrul turneului categoriei 52 kilograme. Pe plan intern, sportivele de la Centrul Naţional din Deva au obţinut şase medalii la Campionatul Naţional de tineret (sub 23 de ani), desfăşurat sâmbătă şi duminică, la Drobeta Turnu Severin. Olga Rus (ctg. 78 kg) a câştigat titlul de campioană naţională, Ania Lenghel (78 kg) şi Ana Varga (63 kg) şi-au trecut în palmares medalii de argint, iar Antonia Silaghi (57 kg), Lavinia Lioveanu (63 kg) şi Ioana Bîrză (+78 kg) au ocupat locul trei. Palmaresul SCM Deva a fost completat cu medalia de bronz cucerită de Alexandru Iacob la categoria 66 kg. Vom reveni cu amănunte în pagina sport de mâine.