Succes la masa verde, cu o „figurantă bolnavă”

11 x 3 fc-hunedoara-29Ciprian Marinuţ

FC Hunedoara va câştiga cu scorul de 3-0, la masa verde, meciul de pe teren propriu cu Minerul Motru, din ultima etapă a campionatului. Partida a fost întreruptă de arbitru în minutul 10, deoarece oltenii s-au prezentat la joc în efectiv redus (opt jucători), iar arbitrul a fost nevoit să oprească jocul în urma „accidentării” unuia dintre jucători.
Cu doar opt jucători în teren, Minerul Motru a încasat primul gol în minutul patru de joc de la golgheterul „alb-albaştrilor” Iulian Tecsi. Apoi, pentru a evita o înfrângere la un scor umilitor, unul dintre olteni s-a dat accidentat, iar arbitrul a fost obligat să oprească meciul care va fi omologat cu 3-0 în favoarea hunedorenilor. „Fotbalul românesc continua să mă surprindă neplăcut… Ceea ce astăzi trebuia să fie un spectacol fotbalistic, care sa încânte publicul hunedorean s-a transformat într-o situaţie de prost gust. Minerul Motru s-a prezentat la Hunedoara doar pentru a nu fi exclusă din campionat, altfel fiind la a doua neprezentare. Negăsind înţelegerea dorită de conducerea lor şi temându-se de un scor fluviu, oltenii au decis să trimită în teren doar 7 jucători de câmp. După ce hunedorenii au deschis scorul, unul dintre ei s-a accidentat, arbitrul fiind nevoit să fluiere sfârşitul jocului în minutul 10. Gazdele au efectuat toate cheltuielile ca pentru un meci obişnuit, arbitraj, observatori, servicii medicale şi de ambulanţă, paza şi protecţie, dar nu au putut oferi spectacol suporterilor. FC Hunedoara va câştiga meciul la masa verde cu 3-0 şi va termina sezonul pe locul 5, cu o poziţie înaintea conjudeţenei, CNS Cetate Deva”, a notat pe contul personal de Facebook cu realism, supărare şi bucurie Alin Barna, preşedintele FC Hunedoara.