Stranierii, în top la „Cupa Paştelui RealSport”

Echipele din afara Devei au dominat turneul de minifotbal amatori „Cupa Paştelui”, organizat de Clubul Sportiv „RealSport” şi au ocupat primele trei locuri în clasament. Paloma a fost singura trupă din Campionatul „RealSport” al Devei, care a reuşit să acceadă în „careul de aşi” al competiţiei.

Campioană cu „nervii tari”
Competiţia a fost câştigată de Expertmed Braşov, al cărei principal atu a fost valoarea portarului Andrei Grigoraş, titular la echipa de pe locul trei în Liga I, Spicom Sf. Gheorghe. Tânărul „înger păzitor” al braşovenilor a apărat excelent pe parcursul turneului şi a fost decisiv pentru formaţia sa în semifinale şi în finală, meciuri care s-au decis la loviturile de departajare. E drept că şi echipa l-a ajutat, întrucât a etalat un futsal bun şi l-a protejat de atacurile adverse. În plus, braşovenii au avut forţa de a juca de la egal la egal cu adversarele tari şi au avut nervi de oţel la executarea loviturilor de departajare. Pe locul secund s-a clasat Inter Oradea, echipa cu cei mai tehnici jucători ai turneului. Bihorenii i-au spulberat în semifinale pe cei de la Paloma, scor 5-1, iar în finală au avut meciul în mână, conducând cu 1-0 până aproape de final, când au fost egalaţi şi învinşi la proba nervilor tari. Medaliile de bronz au revenit celor de la Radical Craiova, o formaţie solidă şi tehnică, învinsă în semifinale de campioana din Braşov doar la loviturile de departajare.

Paloma a salvat onoarea Devei
Dintre cele nouă echipe invitate din Campionatul „RealSport” Deva, doar Paloma a reuşit să facă o figură frumoasă, calificându-se în semifinale. Paloma a ocupat locul doi în grupă, după Avantaje, iar în sferturile de finală a reuşit surpriza, eliminându-i pe cei de la Liverpool. Dintre echipele cu pretenţii din campionatul „RealSport”, Avantaje, care l-a avut în teren şi pe internaţionalul de futsal Robert Matei, a fost şi ea aproape de semifinale. Din păcate, devenii au cedat în sferturile de finală, scor 2-4, în faţa celor de la Radical Craiova. Tot în sferturi, s-a oprit AS Electroconat. Electricienii, care au beneficiat de serviciile lui Adrian Dosan de la Mureşul Deva, au fost spulberaţi, scor 1-4, de Inter Oradea. Dezamăgirea cea mai mare a turneului a fost echipa Alfa Team Cristur, care s-a prezentat cu un lot improvizat şi a fost eliminată încă din faza grupelor.

Premii sărbătoreşti
La „Cupa Paştelui RealSport” au fost invitate 16 echipe din Deva, Hunedoara, Braşov, Oradea, Sibiu, Craiova şi Alba Iulia. În cele două seri ale competiţiei, toţi participanţii au participat la petreceri private la un club din Deva. Premiile pentru acest turneu au fost în valoare de 6.000 de lei şi au conţinut: locul I -2.000 de lei, cupa, diplomă, medalii şi un miel; locul II-1.000 lei, cupa, medalii, diplomă şi un iepuraş; locul III-500 lei-cupa, medalii, diplomă şi ouă roşii. Următoarea etapă în campionatul „RealSport” se va disputa în 30 aprilie şi 1 mai.

Rezultate tehnice:
Clasamente grupe: Grupa A: 1. Autonet–9 p; 2. AS Electroconat–6 p; 3. SL Gaz Metan Deva–3 p; 4. HB Alba Iulia–0p. Grupa B: 1. Avantaje Deva–9 p; 2. Paloma–6 p; 3. Ados Braşov–3p; 4. Phoenix Hunedoara–0 p. Grupa C: 1. Liverpool Deva–7 p; 2. Radical Craiova–7p; 3. Pera BMW–3p; Campionii Sibiu–0p. Grupa D: 1. Inter Oradea–6 p (+7); 2. Expertmed Braşov 6p (+3); 3. Quasar Deva–6p (0); 4. Alfa Team Cristur–0 p.
Sferturi de finală: Autonet Deva–Expertmed Braşov 1-5; Avantaje Deva–Radical Craiova 2-4; AS Electroconat –Inter Oradea 1-4; Paloma Deva–Liverpool Deva 3-2.
Semifinale: Expermed Braşov–Radical Oradea 1-1 (7-6, după lovituri de departajare); Inter Oradea– Paloma Deva 5-1.
Finale: locurile 1-2: Expertmed–Braşov–Inter Oradea 1-1 (3-1, după lovituri de departajare); locurile 3-4: Radical Craiova–Paloma Deva 4-2; locurile 5-8: Avantaje–Autonet 5-3 şi AS Electroconat – Liverpool 6-3.