Spectacol handbalistic oferit de sportivele de la CSM Deva

Handbalistele de la CSM Deva au revenit în competiție, cu o nouă victorie, după un galop de sănătate cu studentele de la CSU Universi­tatea de Vest din Timișoara, aflate pe ultimul loc în clasamentul seriei.

Fără pretenții
Coordonate de pe banca tehnică de către Valentina Elisei-Ardean, hand­ba­listele de la CSM au făcut un bun antrenament cu public și au condus pe tabela de scor încă din primele minute ale acestei partide. Scorul a evoluat în favoarea echipei din Deva, fără ca timișorencele să emită pretenții prea mari. A fost 4-2 pentru CSM Deva, apoi 10-3 în favoarea gazdelor, oaspetele au revenit până la 10-6, iar la pauză gaz­dele au intrat la vestiare cu un avantaj liniștitor, 18-9 pentru CSM Deva.

Partidă dificilă
În repriza secundă, gazdele au sus­ținut spectacolul, au înscris gol după gol, reușind chiar performanța de a în­registra la un moment dat 11 goluri înscrise consecutiv fără să primească vreunul. Finalul jocului a adus o nouă victorie pentru CSM Deva, care a s-a impus net cu scorul de 37-14, într-un meci în care au marcat toate jucă­toa­rele de câmp ale echipei gazdă. Lider fără probleme, CSM Deva va evolua peste două săptămâni, în deplasare, la ACS Liviu Rebreanu Turda, un adver­sar redutabil, pentru o partidă dificilă.
În partide de duminică, CSM Deva a evoluat în formula: Ana Inculeț, Flavia Lima, Andreea Nastasă – Orsolya Mozes (7 goluri marcate), Fanta Diagouraga (6), Alexandra Orșivschi (5), Diana Șamanț (4), Lavinia Florea (3), Zsofia Csavar, Sarah Darie, Nicoleta Deaconu, Daniela Toader (fiecare 2), Bianca Cherecheși, Teodora Popescu, Tatiana Sutranova, Andreea Tetean (câte un gol înscris de fiecare). Antrenori: Valentina Ardean Elisei, Olivia Nanu.