Şirineasa a rămas neînvinsă, dar a părăsit Cupa României

ACS Şirineasa a rămas fără eşec şi după al nouălea joc oficial al sezonului 2017-2018, dar a părăsit Cupa României în turul al IV-lea. Echipa pregătită de Gabriel Mangalagiu şi Marin Tudorache a fost eliminată la penaltiuri de gruparea de ligă secundă, CS Mioveni, scorul după 120 de minute fiind 1-1.

Golgheterul şi-a făcut din nou datoria
Lider detaşat în seria a IV-a a Ligii a III-a, cu şase victorii din tot atâtea meciuri jucate, plus cu alte două succese în această ediţie a Cupei României, ACS Şirineasa a rămas neînvinsă şi după a noua partidă jucată în sezonul 2017-2018. Trupa antrenată de Gabriel Mangalagiu şi Marin Tudorache a întâlnit la Petroşani, în turul IV al Cupei României, pe CS Mioveni, grupare aflată pe locul 7 în Liga a II-a. În minutul 32, trupa din Petroşani a deschis scorul, după ce golgheterul Octavian Vasile a luat o acţiune pe cont propriu, a driblat trei adversari şi a marcat în poarta adversă. La pauză s-a intrat la egalitate, Andor a marcat cu un şut plasat, după ce Gîrlea îl respinsese pe primul.

Oaspeţii, mai precişi de la punctul cu var
Gazdele au avut şansa să încheie partida în timpul regulamentar, dar Ioniţă şi Lăzărescu au trimis mingea în bară în minutele 68 şi 71. S-a intrat în prelungiri, unde nu s-a mai înscris iar departajarea s-a făcut în urma loviturilor de la 11 metri. Argeşenii au avut nervii mai tari şi au transformat toate loviturile prin Negoiţă, Cioc, Vintilă şi Stoica, în timp ce pentru ACS Şirineasa au înscris Vezan şi L. Iordache iar Zaina şi O. Popescu au ratat. Trupa „adoptată“ de municipiul Petroşani a ratat astfel şansa de a aduce pe stadionul „Jiul” o echipă de Liga I şi îşi va concentra acum atenţia către partidele din campionat.

Joacă pe terenul Lipovei şi îl aşteaptă pe Florin Costea
În competiţia Ligii a III-a, ACS Şirineasa va juca în etapa a VII-a a seriei a IV-a, în deplasare cu Şoimii Lipova, formaţia care a remizat în runda trecută la Deva. Duelul se va juca mâine, de la ora 15.00, pe stadionul „Şoimii” din Pâncota. În lupta pentru promovarea în Liga a II-a, gruparea din Petroşani ar putea da o lovitură de imagine, ofertându-l pe fostul internaţional român, Florin Costea. Fost jucător la Universitatea Craiova, CSM Rm. Vâlcea, Steaua Bucureşti, CFR Cluj sau CS Turnu Severin, Costea s-a pregătit în ultima perioadă cu o echipă de Cipru, dar nu a mai semnat contractul. Antrenorul Gabriel Mangalagiu a confirmat tratativele cu jucătorul de 32 de ani. (Ovidiu Mănăstire)