Şir de victorii înainte de startul oficial

11 x 3  fc hd 1Ciprian Marinuţ

FC Hunedoara s-a redresat după startul slab în meciurile de pregătire şi a bifat a cincea victorie consecutivă în partidele de verificare, părând că este gata să-şi asume rolul de candidată la promovare în noul sezon. Trupa pregătită de Victor Roşca s-a impus cu 4-3 (3-2) în meciul cu Industria Galda de Jos, disputat sâmbătă pe terenul echipei din judeţul vecin. Golurile „alb-albaştrilor” au fost marcate de Daniel Creciunesc, Bogdan Bozian, Iulian Tecsi şi Mădălin Crengăniş.

Festival de goluri
Învinşi miercuri la Hunedoara, amfitrionii au deschis scorul prin Frenţiu (min. 8) şi sperau la o revanşă. Hunedorenii au arătat însă rapid cine e vioara întâi a partidei şi au întors scorul prin D. Creciunesc (12) şi Bozian (13). Industria a continuat să lupte şi A. Câmpean a egalat din penalti, în minutul 43, scorul de 2-2 consemnându-se şi la pauză. FC Hunedoara a arătat un plus de forţă şi organizare după pauză, iar oaspeţii au mai reuşit să egaleze o singură dată, la trei, după care au cedat cu 3-4. Tecşi (minutul 76) a marcat golul de 3-2, Cr. Kilin a egalat, 3-3,  în minutul 78, iar ultimul gol al unui joc spectaculos şi interesant a fost înscris pentru FC Hunedoara de Crengăniş (min. 85).

Încredere pentru meciurile oficiale
Trăgând linie, FC Hunedoara a avut în perioada de pregătire din etapă o medie de 36 de goluri în 12 partide, iar antrenorul Victor Roşca pare încrezător în potenţialul echipei alb-albastre. „A fost o partidă bună din punct de vedere ofensiv. Am mai ratat câteva ocazii clare, însă este important că echipa reuşeşte să marcheze cu un gol mai mult ca adversarul. Trebuie să mai lucrăm la faza de apărare şi la fazele fixe, deoarece am luat un gol din fază fixă extrem de uşor, dar sper ca săptămâna următoare să rezolvam şi această problemă”, a declarat la finalul partidei antrenorul Victor Roşca, pentru site-ul oficial al suporterilor hunedoreni. În prima etapă a ediţiei de campionat 2015-2016, FC Hunedoara va juca în deplasare cu Naţional Sebiş, ocupanta locului trei în precedentul sezon.