Singurul campion

11 stire 1 andrei deliu scm devaAtletul Andrei Deliu (foto) de la SCM Deva este unicul sportiv de la un club din judeţ care şi-a trecut în palmares un titlu de campion al României la Campionatul Naţional în sală, rezervat seniorilor şi tineretului. Deliu a reuşit un „zbor“ de 4,70 de metri în proba de săritură cu prăjina şi s-a clasat pe locul doi în competiţia seniorilor şi pe primul loc la categoria tineret. Pe primul loc la general s-a situat Bogdan Popa (Rapid) cu o performanţă de 5,00 metri. În cadrul aceleiaşi competiţii, Florentina Marincu de la CNS CSS „Cetate“ a cucerit două medalii de bronz la senioare şi două de argint la tineret, stabilind şi un nou record naţional la săritura în lungime, categoria junioare II, iar Maria Florea de la SCM Deva a obţinut două medalii de bronz la tineret, în cursele de 800 şi 1.500 metri.