FlashSport

SCM Deva dã tonul la medalii în anul 2013

11 x 1 raluca ciufrilaCiprian Marinuţ

Tenismena Raluca Ciufrilă (foto) a câştigat primul titlu naţional al noului an pentru sportul hunedorean. Sportiva de la SCM Deva s-a impus, ieri, în finala probei de dublu a Campionatului Naţional de Iarnă, la categoria jucătoarelor sub 16 ani. Valentin Vanţă, legitimat tot la clubul devean, a dublat palmaresul clubului devean şi al sportului judeţean cu o medalie de bronz obţinută în competiţia similară masculină.

Va reprezenta România la WinterCup
Lidera tenismenelor de la SCM Deva a început anul cu un titlu de campioană naţională şi va primi ca bonus participarea la un turneu internaţional de top. Raluca Ciufrilă a obţinut medalia de aur a probei de dublu, alături de Elena Ruse (CSS „Mircea Eliade” Bucureşti), deşi a fost şicanată de dureri la umăr în mai multe meciuri disputate la Campionatul Naţional de Iarnă. Cele două au câştigat, scor 6-1, 6-3, finala cu perechea Brânduşa Grasu (Kymstar Piatra Neamţ) / Irina Niţu (CSS Slobozia), disputată ieri la centrul Naţional de Tenis din Bucureşti. Campioanele de la dublu vor reprezenta România la competiţia internaţională WinterCup (Cupa de iarnă) care îşi va derula prima etapă în perioada 1-3 februarie, în Olanda. La simplu, Ciufrilă a fost eliminată, în sferturile de finală, cu scorul de 4-6, 2-6, de colega ei de la dublu, Elena Ruse, care de altfel, a câştigat turneul. „Finala a fost la discreţia echipei Ciufrilă-Ruse, deoarece Raluca a scăpat de durerile la umăr şi a putut juca la adevărata ei valoare. Toţi specialiştii au spus că Raluca merita să joace şi în finala de simplu în compania partenerei ei de la dublu, numai că ele s-au întâlnit mai repede, în sferturile de finală, meci în care Raluca a acuzat dureri la umăr. Oricum, ambele vor face parte din echipa de trei jucătoare cu care România se va prezenta în Olanda la WinterCup, iar a treia componentă a echipei va fi decisă în scurt timp de Federaţie”, a spus antrenoarea Lunella Maier.

Confirmare doar la dublu
În concursul masculin, Valentin Vanţă a reuşit să obţină medalia de bronz în proba de dublu, în care a jucat alături de Radu Popa (Atlas Galaţi), perechea lor fiind cotată ca favorită numărul trei. În finala mică, disputată ieri, echipa deveanului a dispus cu scorul de 6-4, 6-0, de perechea formată din Alexandru Manole (SCM Bacău) şi Gabriel Niculescu (Olimpia Bucureşti). La simplu, Valentin Vanţă era cotat ca favorit numărul unu, dar a fost eliminat în sferturile de finală de favoritul numărul cinci, Călin Manda (Universitar Piteşti), cu scorul de 6-7 (5), 2-6.