Şase medalii şi-un „bilet” la Balcaniadă

Înotătorii juniori de la CSS Hunedoara au plătit tribut pregătirii în condiţii diferite (bazin scurt n.r.) şi problemelor medicale, cucerind doar şase medalii la Campionatul Naţional de Nataţie de la Piteşti. Performerul delegaţiei hunedorene a fost Alexandru Ancuţa (18 ani), câştigător a cinci medalii, care a fost selecţionat în lotul României pentru participarea la Campionatul Balcanic.

Fără aur, dar cu speranţe internaţionale
Multiplu campion şi chiar recordmen naţional în 2011, Alexandru Ancuţa a concurat la doar 60-70 la sută din potenţial la Naţionalele în bazin acoperit de la finalul săptămânii. O viroză urâtă, îmbolnăvirea de rubeolă şi unele probleme personale i-au şicanat pregătirea. Drept urmare, Alexandru s-a apropiat de titlul de campion naţional în şapte curse, dar a rămas fără nici o medalie de aur. Talentatul înotător antrenat de Anca Băjan a cucerit cinci medalii şi a avut două clasări pe locul patru, fiind liderul delegaţiei hunedorene. Concret, Alexandru a obţinut două medalii de argint, la 50 de metri fluture şi 200 de metri mixt, şi trei de bronz, la 50 şi 100 de metri spate şi la 400 metri mixt. Ca bonus pentru performanţele sale, înotătorul hunedorean a fost selecţionat în lotul României pentru participarea la Campionatul Balcanic, care va avea loc în Serbia, în ultimul weekend din luna aprilie. „Alexandru a depăşit obiectivul de medalii, deşi a fost departe de cei mai buni timpi personali ai săi. Problemele de sănătate şi cele personale i-au afectat randamentul şi a ratat la mustaţă  medalia de aur în probe în care era favorit. Sper ca lucrurile să se remedieze şi Alexandru să se revanşeze la Balcaniadă, atât ca timpi, cât şi prin cucerirea de medalii internaţionale”, a spus antrenoarea Anca Băjan.

O medalie şi mult roz în viitor
Ultima medalie din palmaresul CSS Hunedoara la competiţia desfăşurată la finalul săptămânii, la Piteşti, a fost cucerită de Cristian Rizan (18 ani), medaliat cu bronz în cursa de 50 de metri fluture. Rezultate bune, clasări pe locurile patru-opt, au mai obţinut Adelina Buzdugan şi Alexandru Bădeaţă, doi talentaţi sportivi de 16 ani din lotul clubului hunedorean. La fel ca şi în cazul lui Ancuţa, şi performanţele celor trei au fost afectate de faptul că pregătirea s-a desfăşurat în bazin scurt (25 metri), iar competiţia a avut loc în bazin olimpic (50 de metri). „Aceşti trei sportivi şi-au îmbunătăţit substanţial cei mai buni timpi personali, iar în unele curse au ratat podiumul la sutimi de secundă. Le-a fost dificil să se acomodeze în bazin lung, pentru că pregătirea se desfăşoară în bazin scurt. În plus, Adelina Buzdugan şi Alexandru Bădeaţă au fost cu doi ani mai mici decât majoritatea adversarilor, iar viitorul lor poate fi cu multe performanţe”, a precizat Anca Băjan.
La Campionatele Naţionale în bazin acoperit de la Piteşti, au participat peste 250 de sportivi seniori şi juniori de la toate cluburile din ţară.