Şapte medalii pentru cei mai tineri atleţi hunedoreni

3. Atletism 14 iunie - pagina 11Ovidiu Mănăstire

Atleţii hunedoreni legitimaţi la cluburile din judeţ au reuşit să cucerească şapte medalii în finala campionatului naţional de copii 1,2 şi 3, desfăşurată la Bucureşti. Tinerii sportivi de la CSŞ Hunedoara şi CNS Cetate Deva şi-au adjudecat două medalii de aur, două de argint şi trei de bronz.

Primii la marş şi triatlon
Pe prima treaptă a podiumului a urcat Anamaria Bolohan, care a cucerit medalia de aur în proba de 2.000 de metri marş, la copii 1 (născuţi în anii 2003-2004). Sportiva de la CSŞ Hunedoara s-a impus cu timpul de 10 minute, 37 de secunde şi 87 de sutimi. În aceeaşi probă, colega de club a Anamariei,  Iulia Marton, a obţinut medalia de bronz, cu timpul de 11 minute, 38 de secunde şi 47 de sutimi. Cealaltă medalie de aur a hunedorenilor a fost reuşită de Eduard Agrigoroaie (foto), în proba de triatlon oină, la categoria copii 2 (născuţi 2005-2006), atletul de la CSŞ Hunedora acumulând un număr de 2.948 de puncte.
Medalii de argint au cucerit Raul Dan (CNS Cetate Deva), la 1.500 de metri, copii 1, deveanul terminând cursa  cu un timp de 4 minute, 35 de secunde şi 92 de sutimi, precum şi Maria Radu (CSŞ Hunedoara), la triatlon, copii 1, tânăra sportivă acumulând 1.743 de puncte.
Celelalte două medalii de bronz le-au revenit Petrinei Pivniceru (CSŞ Hunedoara), la 80 de metri liber, copii 1, cu timpul de 10 secunde şi 81 de sutimi şi lui Ionuţ Huţanu (CSŞ Hunedoara), în proba de triatlon 600, copii 2, cu un punctaj de 798 de puncte.