„Sãgeţi devene” cu parfum european

11 x 1 simona bancilaCiprian Marinuţ

Echipa feminină de tir cu arcul a României, formată sută la sută din sportive de la SCM Deva şi pregătită de antrenorul Viorel Hăbian, s-a situat pe un onorant loc cinci la Campionatele Europene indoor, desfăşurate în Polonia.

Felicitate de Federaţie şi MTS
Simona Băncilă (foto), Luminiţa Boroş şi Fibia Vânătoru au format o echipă adevărată şi competitivă şi au depăşit reprezentativele unor ţări cu pretenţii şi care au participat la Jocurile Olimpice „Londra 2012”. În proba de arc olimpic echipe, România s-a clasat pe locul cinci, la egalitate cu Estonia, în urma Ucrainei, Italiei, Rusiei şi Poloniei, dar în faţa Franţei, Belarusului şi Georgiei. La individual, tot la arc olimpic, Simona Băncilă a ocupat locul nouă, Luminiţa Sîrbu a fost a 17-a, iar Fibia Vânătoru s-a situat pe poziţia 34-a. Cele trei arcaşe din Aninoasa, legitimate la SCM Deva, au adus puncte importante României în topul continental, fiind felicitate de oficialităţi. „Fetele au reuşit o performanţă excelentă. Clasarea pe locul cinci la un campionat european în faţa unor ţări cu pretenţii constituie o performanţă rară pentru sportul din ţara noastră. Drept urmare, cele trei componente ale echipei României au fost felicitate de Federaţia Română de Tir cu Arcul (FRTA) şi de Ministerul Tineretului şi Sportului şi vor fi premiate cu sumele cuvenite conform legislaţiei în vigoare”, a spus Viorel Hăbian, antrenor la SCM Deva şi al echipei României.

Start cu emoţii, finiş bun
Cu excepţia veteranei Simona Băncilă, arcaşele de la clubul devean au început cu trac competiţia. Ca dovadă, în calificările concursului pe echipe, România a ocupat doar locul nouă, cu 1.604 puncte, întrucât Luminiţa Sârbu (537 p.) şi Fibia Vânătoru (501 p.) au ţintit mult mai slab decât Simona Băncilă (566 p.). Această clasare a obligat echipa tricoloră să susţină un meci de baraj cu ocupanta locului opt, Georgia. Spre lauda lor, componentele echipei României s-au mobilizat şi au învins cu 219 la 216, calificându-se în sferturile de finală. Adversarele din această etapă au fost arcaşele din Ucraina, tocmai favoritele competiţiei. Ucraina s-a impus cu 230 la 216, însă punctajul realizat de românce contra echipei ce avea să câştige titlul european a fost cel mai bun dintre toate echipele eliminate în etapa sferturilor de finală. Prin urmare, România (cu 216 puncte) a fost pe locul cinci la egalitate cu Estonia, Franţa cu 214 puncte s-a clasat pe şapte, iar Belarus cu 213 puncte a fost pe opt. „Dacă fetele ar fi ţintit mai bine în calificări, am fi evitat barajul cu Georgia şi nu am fi picat cu Ucraina, iar cu alte adversare, aveam şanse să ajungem în semifinale şi să luăm medalie”, a spus antrenorul Viorel Hăbian.

„Trădate” de Federaţie şi sărăcie
Pentru o mai bună evaluare a performanţei arcaşelor de la SCM Deva, trebuie precizat că rezultatul echipei este mai bun decât strategia de pregătire a FRTA. Federaţia hotărâse iniţial să o trimită la concurs doar pe campioana naţională, veterana Simona Băncilă, pentru proba de simplu. Pe ultima sută de metri, s-au găsit fonduri şi pentru celelalte două sportive şi situaţia s-a schimbat, iar România a atacat şi concursul pe echipe. „Pregătire specifică pentru competiţie a făcut doar Simona, iar cu celelalte două fete, am lucrat două-trei zile înainte de start. În plus, nici una nu a participat la concursurile de pregătire ce au avut loc înaintea Europenelor, pentru că nu au fost bani de deplasare. Ele s-au comportat bine, dar cu o pregătire corectă, altul ar fi fost rezultatul”, a afirmat Viorel Hăbian.
Campionatul European de tir cu arcul s-a derulat în Polonia, la finalul săptămânii, şi a aliniat la start sportivi, seniori şi juniori, din 30 de ţări.