S-au prăbuşit pe final

Cetate Deva s-a ţinut scai de adversare vreme de 40 de minute, în partida din deplasare cu CSM Ploieşti, dar pe final, a intrat în degringoladă, din cauza unei erori de arbitraj şi a propriilor slăbiciuni, fiind învinsă la şapte goluri diferenţă, scor 29-22.

Echilibru de criză
Aflate pe locuri codaşe şi fiind în mare criză de puncte, CSM Ploieşti şi Cetate Deva s-au duelat de la egal la egal, vreme de 40 de minute. În acest interval de timp, jocul a fost extrem de echilibrat, tabela indicând de peste 10 ori egalitate. Cetate a trăit prin golghetera Carmen Cartaş, care a marcat 12 goluri, mai mult de jumătate din golurile echipei sale, iar CSM Ploieşti a dat replica prin trio-ul Janina Luca, Andreea Dospin şi Ramona Ştefan. Din păcate, pentru Cetate, după 19-19 în minutul 40, CSM Ploieşti a reuşit să se distanţeze decisiv, iar devencele nu au mai avut forţa să revină şi au pierdut la şapte goluri diferenţă.

Picaj declanşat de arbitri
Marian Muntean, finanţatorul grupării devene, susţine că picajul echipei sale a fost declanşat de o greşeală de arbitraj şi amplificat de erorile handbalistelor antrenate de Alexandru Weber. „La scorul de 23-21, am marcat pentru 23-22 şi jucătoarele de la CSM Ploieşti s-au prezentat cu mingea la centrul terenului, dar arbitrii au anulat golul şi au acordat mingea adversarelor. Am avut nişte contre cu observatorul meciului, dar acesta a mers pe mâna arbitrilor. Echipa a acuzat şocul şi a jucat slab, astfel că în ultimele 14 minute a mai înscris un singur gol. E drept că declinul a fost declanşat de arbitri, dar şi unele handbaliste, în special extremele, de la noi, şi-au bătut joc de efortul coechipierelor. Vom avea, azi, o şedinţă, şi e posibil să renunţăm la serviciile unor jucătoare, chiar cu riscul de a retrograda”, a spus Muntean.