Rezultate bune pentru atleţii deveni la Campionatele Naţionale

Atleţii deveni au confirmat şi la ultima competiţie desfăşurată în organizarea Federaţiei Române de Atletism la Bacău, localitate care a găzduit în paralel, timp de două zile la finalul săptămânii trecute, atât întrecerile Campionatului Naţional Universitar, cât şi etapa întâi din cadrul Campionatul Naţional de seniori, tineret şi juniori.

Două concursuri importante
În întrecerea seniorilor (unii dintre ei studenţi) Florentina Marincu Iusco (foto) a terminat pe primul loc la lungime la ambele competiţii, cu o săritura care a măsurat 6,34 metri. Atleta pregătită la CNS Cetate Deva de profesorul Nicolae Alexe a evoluat şi în proba de 60 metri, unde s-a clasat pe primul loc în etapa de campionat şi pe locul secund în întrecerea studenţilor, cu timpul de 7,45 secunde.
Pentru Florentina Iusco urmează două concursuri importante, Campionatele Balcanice de seniori, la Istanbul, în 16 februarie, şi etapa finală a Campionatului Naţional, unde ea speră să realizeze baremul de 6,50 metri, pentru prezenţa la Campionatele Europene de la Glasgow, programate la începutul lunii martie. „Este posibil ca ea să realizeze baremul şi la 60 de metri, 7,42 secunde, la Bacău fiind doar cu trei sutimi sub acest rezultat“, a declarat profesorul Nicolae Alexe.
Colega ei de club, Denisa Bota, antrenată de profesoara Cornelia Juratoni, a finalizat cursa de 800 m din concursul universitar pe locul trei, cucerind medalia de bronz, cu timpul de 2:25.12, rezultat cu care a încheiat concursul naţional al seniorilor pe locul 10, în condiţiile în care ea încă mai concurează la tineret. Ea a participat şi la 1.500 metri, unde a ocupat locul 12 în etapa de campionat naţional, cu menţiunea că Denisa este specialistă în probele de 3.000 şi 5.000 m.
Junioara de categoria a II-a Georgiana Timu, legitimată la Cetate Deva, antrenor tot Nicolae Alexe, s-a clasat pe locul 2 în Campionatul Naţional de seniori (!) la proba de triplusalt cu o performanţă de 12,17 metri. Ea a ocupat locul 5 în întrecerea seniorilor la săritura în lungime, cu rezultatul de 5,64 metri şi va reprezenta România la Campionatele Balcanice ale juniorilor din 10 februrarie.
Rareş Maier, junior I, antrenat de prof. Mihai Luca, s-a clasat pe locul 6 la seniori în CNS la săritura în lungime, cu 6.13 metri. Gheorghe Damian, junior II, de asemenea legitimat la CNS Cetate Deva, a ocupat locul 11 la seniori în proba de 60 metri plat cu 7,39 secunde. Raul Dan, tot junior II, antrenor Cornelia Juratoni, a participat în probele de 3.000 metri, unde s-a clasat pe locul 8 la seniori cu timpul de 9:00.13, şi 1.500 metri seniori, unde a ocupat locul 19, cu 4:18.69.
Săritoarea cu prăjina Antonia Irimie, legitimată la SCM Deva şi studentă la UNEFS Bucureşti, a obţinut la Bacău două medalii. Ea a terminat competiţia pe locul atât la Campionatul Naţional de seniori cât şi la Campionatul Naţional Universitar, cu un rezultat de 3.30 metri.
O parte din atleţii legitimaţi la cluburile din Deva va fi prezentă la finalul acestei săptămâni, vineri şi sâmbătă, la Grand Prix-ul de juniori de la Bucureşti, iar săptămâna viitoare, miercuri şi joi, la Naţionalele de Seniori etapa a doua.