Remiza sărăciei

Dava Deva a obţinut un rezultat de egalitate, scor 2-2, după ce a condus cu 1-0, în partida din deplasare, cu ocupanta locului şase, KSE Târgu Secuiesc, în etapa a 14-a a Ligii I de futsal. Elementul „cheie” al partidei a fost oboseala jucătorilor deveni, care au făcut deplasarea în ziua partidei, întrucât clubul lor nu-şi permite cheltuieli cu cazarea la meciurile de „afară”.

Buni la futsal, slabi la finanţe
Trupa antrenată de Karoly Gaşpari joacă un futsal de calitate, însă rezultatele sunt „umbrite” de diverse slăbiciuni, de la lipsa de experienţă a tinerilor din lot, până la subţirimea bugetului. Prin urmare, cursa spre partea superioară a clasamentului a echipei Dava Deva se derulează cu… jumătăţi de măsură. La meciul din deplasare, de la finalul săptămânii, cu KSE Târgu Secuiesc, devenii au fost „frânaţi” de sărăcie. Jucătorii de la Dava au făcut deplasarea de aproape 400 de kilometri, în ziua meciului, şi au ajuns la sală cu puţin timp înainte de fluierul de start. Cele şase ore petrecute în microbuz au influenţat negativ prospeţimea echipei pe parcursul jocului.

Start bun, finiş salvator
Evident superioară tehnic şi tactic echipei adverse, Dava a controlat prima repriză a partidei şi a deschis scorul prin Alexandru Petresc, în urma unuia dintre numeroasele atacuri poziţionale. Efortul din prima repriză şi oboseala de pe drum şi-au spus cuvântul după pauză, iar agresiva formaţie din Tg. Secuiesc a marcat două goluri consecutive şi a preluat conducerea, 2-1. Devenii au făcut eforturi disperate în final şi au reuşit să egaleze, prin Alin Paul, tot după un atac poziţional, şi au salvat măcar un punct dintr-un meci pe care trebuia să-l câştige. „S-a văzut clar că suntem mai buni tactic şi tehnic, dar adversarii au avut prospeţime şi agresivitate. Este păcat că pierdem în continuare puncte din cauze care nu ţin de echipă, deşi jocul nostru e de calitate. Sper totuşi să reuşim să evităm locul opt, pentru a nu juca în play-off cu lidera City’us Tg. Mureş”, a spus antrenorul Karoly Gaşpari.
În următoarele două etape, Dava Deva va juca împotriva primelor două clasate, Spicom Sf. Gheorghe (locul 2- acasă) şi City’us Tg. Mureş (locul 1- deplasare). În ultima rundă, devenii au etapă liberă, întrucât Concordia Chiajna s-a retras din campionat. Dava ocupă în acest moment locul şapte, având cu un punct mai mult decât Clujana Cluj (locul 8), însă trupa de pe Someş are cu două meciuri mai puţin disputate şi un program mai uşor în ultimele trei etape.