Primul punct adevărat

Mureşul Deva a început să trăiască după 11 etape fără victorie în partida disputată ieri, acasă, cu Unirea Alba Iulia, pe care a încheiat-o la egalitate, scor 2-2, după un final nebun. „Mânjii“ din echipa antrenată de Romulus Gabor au condus de două ori cu 1-0 şi 2-1, însă au fost egalaţi de fiecare dată şi au obţinut un singur punct. Devenii s-au bucurat însă ca pentru victorie, deoarece este primul punct câştigat pe teren în acest retur de campionat. Căpitanul Ambruş (72) a deschis scorul cu o deviere, după un corner executat de Petresc, dar Negura (79) a restabilit egalitatea din centrarea de pe dreapta a lui Mureşan. În prelungiri, Ambruş a iniţiat un contraatac şi i-a pasat ideal lui Lukacs, acesta a prelungit până la A. Buda, care a înscris pentru 2-1. Dorita victorie a devenilor a fost anulată de Pecarov, care a egalat, 2-2, cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Oprea, în minutul 91. (C. Marinuţ)