Peste 1 milion de metri cubi de apă evacuate din Barajul Cinciș
În urma creșterii temperaturilor și a topirii stratului de zăpadă, coroborate cu precipitațiile prognozate, la Barajul Cinciș s-au implementat măsuri operative pentru suplimentarea volumului de atenuare a viiturilor”, au anunțat reprezentanții Apelor Române Mureș.
În intervalul 27–30 ianuarie 2026, s-a efectuat pregolirea acumulării prin deschiderea golirii de fund, pentru crearea unui volum suplimentar de retenție.
Volum evacuat: 1,24 milioane metri cubi de apă.
Situația actuală a acumulării:
• Volumul disponibil pentru atenuarea viiturilor: 7,137 milioane m³
• Capacitate suplimentară pentru retenție: 5,82 milioane m³
Detalii privind acumularea la 30.01.2026, ora 06:00:
• Nivelul apei în acumulare: 290,15
• Grosimea podului de gheață: 3 cm
• Strat de zăpadă pe lac: 9 cm
Aceste măsuri au fost adoptate preventiv, pentru a asigura exploatarea în siguranță a barajului și pentru a reduce riscurile asociate viiturilor.
Situația hidrologică este monitorizată permanent, iar intervențiile vor fi adaptate continuu în funcție de evoluția vremii și a nivelului apei. (A.N.)

