Performanţe promiţătoare la Cupa Mondială de la Doha

11 x 1 laura jurca barnaCiprian Marinuţ

Gimnasta Laura Jurcă (foto), de la CNS „Cetate” Deva, a debutat cu dreptul într-o competiţie oficială internaţională a senioarelor, obţinând o medalie de argint şi două clasări pe locul patru la etapa de Cupă Mondială de la Doha (Qatar). A doua reprezentantă a României, Diana Bulimar (Dinamo Bucureşti), a obţinut două medalii, una de argint la paralele şi una de bronz la bârnă.

Excelentă în calificări
Laura Jurcă a mai făcut un pas hotărât pe calea performanţelor, reuşind să obţină rezultate valoroase în primul său concurs oficial internaţional la nivel de senioare. Sportiva descoperită de Adela Popa a furnizat marea surpriză a calificărilor, reuşind rezultate mai bune decât „veterana” Diana Bulimar. Gimnasta de la CNS „Cetate” s-a calificat în finale la toate cele trei aparate la care a concurat, în vreme ce Bulimar a prins doar două finale. Laura a surprins pe toată lumea prin clasarea pe primul loc la paralele, cu nota 13.150, a fost a doua la sol (cu nota 13,800) şi pe locul şase la bârnă (cu nota 13,250). Diana Bulimar, care a revenit într-o competiţie oficială după o pauză de nouă luni, cauzată de probleme medicale, s-a clasat a treia la bârnă, cu 13,650, şi a fost pe locul patru la paralele, cu nota 12,550. Din păcate, ea a greşit ultima linie la sol şi a pierdut finala, pentru că s-a clasat pe locul 10, cu 12,900.

Cu emoţii în finale
În finale, plusul de experienţă al adversarelor şi-a spus cuvântul, iar Laura Jurcă a obţinut o singură medalie şi două clasări pe locul patru, deşi a avut note egale sau mai bune decât în calificări. Gimnasta de la CNS „Cetate”  a cucerit medalia de argint la sol, cu nota 13,800, egală cu cea din calificări, trecându-şi astfel în palmares primul trofeu la nivel de senioare. Ea a fost devansată de elveţianca Giulia Steingruber, cu nota 14,555, iar pe locul trei s-a clasat o altă gimnastă din ţara Cantoanelor, Ilaria Kaeslin, cu 13,750 puncte. În finala de la bârnă, Laura Jurca a terminat a patra, cu o notă mai mare decât în calificări, 13,425, fiind devansată de Diana Bulimar, care s-a clasat a treia, cu 14,025 puncte, de vietnameza Thi Ha Thanh Phan, 14,250 puncte, şi Giulia Steingruber, 14,125 puncte. La paralele, Laura Jurcă a fost tot pe locul patru, tot cu o notă mai mare decât în calificări, 13.175. În această finală, Diana Bulimar a cucerit medalia de argint cu un exerciţiu pentru care a primit 13.600, lideră fiind franţuzoaica Youna Doufornet. Rezultatele obţinute de cele două gimnaste ale României sunt promiţătoare în perspectiva participării la Campionatul European din luna aprilie.

Premii în puncte şi bani
La cea de a opta ediţie a „FIG World Challenge Cup”, găzduită de Aspire Dome din Doha, au participat 128 de gimnaşti din 38 de ţări. Finaliştii au fost recompensaţi cu premii în bani (1.500 dolari – locul 1, 1.200 –  locul 2, 800 – locul 3, 500 –  locul 4, 400 – locul 5, 300 – locul 6, 200 — locul 7, 100 — locul 8) şi în puncte în clasamentul „Cupei Mondiale Challenge” (30 puncte –  locul 1, 25 –  locul 2, 20 – locul 3, 18 –  locul 4, 16 –  locul 5, 14 – locul 6, 12 –  locul 7, 10 – locul 8). „World Challenge Cup” va continua cu etapele de la Ljubljana (Slovenia), în perioada 3-5 aprilie, Sao Paolo (Brazilia), în perioada 1-3 mai, Varna (Bulgaria), în perioada 7-9 mai, Anadia (Portugalia), între 21 şi 24 mai, şi Osijek (Croaţia), în perioada 17-20 septembrie.