Patru medalii la nataţie

Sportivii de la CSS Hunedoara, antrenaţi de Anca Băjan, au cucerit o medalie de aur, două de argint şi una de bronz (n.r.-înaintea ultimelor finale disputate aseară) la Campionatul Naţional rezervat seniorilor şi juniorilor mari, care a avut loc la finalul săptămânii la Bucureşti. Performerul delegaţiei hunedorene a fost Alexandru Ancuţa, medaliat cu aur la 200 de metri mixt şi cu argint la 50 de metri spate, în ciuda unor probleme de sănătate cu care s-a confruntat înaintea competiţiei. Palmaresul clubului hunedorean a fost completat de argintul reuşit de ştafeta de 4×100 metri liber, formată din Alexandru Ancuţa, Cristian Rizan, Alexandru Bădeaţă şi Daniel Scurtu, şi de bronzul obţinut de Cristian Rizan la 50 de metri bras. „Se putea şi mai bine, dar am avut ghinion. În trei probe, sportivii mei au fost pe locul patru, la un pas de medalie, iar în altele, în care erau favoriţi, au pierdut din cauza dificultăţilor de adaptare la condiţiile de concurs. Noi ne antrenăm în bazin acoperit de 25 de metri, iar concursul a fost într-un bazin în aer liber de 50 de metri”, a spus antrenoarea Anca Băjan.