Paşi greşiţi pentru fruntaşe

11 x 2 anonimii (5)

Quasar Deva şi Cerna Sântuhalm au obţinut un singur punct din şase posibile în runda din weekend a Ligii B RealSport, însă şi-au păstrat primele două locuri în clasament. Performera etapei este EFC Anonimii, care a urcat pe locul trei, după ce a dispus de ultima clasată, Azaria, în condiţiile în care a evoluat cu un jucător mai puţin tot meciul.
Ţinuţi în şah de portarul advers
Şirul de nouă victorii consecutive reuşit de lidera Quasar a fost oprit de ocupanta locului nouă, Alaska, care a scos o remiză, 1-1. Mai exact spus, a 10-a victorie le-a fost interzisă jucătorilor liderei de portarul Fane Ghirca. Apărătorul buturilor echipei Alaska a fost cel mai bun jucător de pe teren şi a influenţat decisiv rezultatul. Quasar a deschis scorul prin Ovidiu Tescu la unica eroare a portarului de la Alaska, care a degajat greşit la respectiva fază. După doar două minute, Claudiu Hîrceagă a restabilit egalitatea, iar Alaska a jucat perfect cartea defensivei. Quasar a atacat mai mult, dar de fiecare dată când apărarea adversă a fost depăşită, a intervenit salvator portarul echipei Alaska, care a menţinut scorul de 1-1 până la final.
Executaţi pe contraatac
Cerna Sântuhalm, ocupanta locului secund, poate considera că a avut ghinion la meciul pierdut cu Continental, scor 4-9. Motivul? La începutul partidei, când Continental avea avantaj de unu-două goluri, Cerna a dominat şi a atacat în valuri, însă a ratat incredibil şi a lovit de vreo cinci ori barele porţii adverse. Avantajul minim le-a permis celor de la Continental să închidă jocul şi să speculeze spaţiile libere lăsate în defensivă de jucătorii Cernei, care au încercat să asedieze careul advers. Pe baza acestui scenariu, Continental, de la care s-a remarcat Iosif Darvas, a fost pragmatică pe contraatac şi a reuşit surpriza etapei, câştigând cu scorul de 9-4, cam aspru, raportat la realitatea din teren.
Victorie în inferioritate numerică
EFC Anonimii a jucat cu un om mai puţin pe teren pe toată durata duelului cu ultima clasată, Azaria, deoarece mai mulţi jucători din lot au absentat de la acest meci. În aceste condiţii, în locul unei victorii lejere, întâlnirea a fost relativ echilibrată, iar scorul a fost egal, 4-4, până aproape de finalul partidei. Cu un frumos efort de voinţă, echipa „dirijată” de Alin Petraş (Ticeru) şi-a trecut în cont toate cele trei puncte puse în joc prin două goluri marcate în ultimele trei minute ale partidei. Prin acest succes, EFC Anonimii au urcat pe podium, la şase puncte distanţă de prima clasată. Tot din runda din weekend, remarcăm că AS FC Cristur a marcat toate cele trei goluri ale partidei cu Tikva Construct, câştigată cu scorul de 3-2, din lovituri de pedeapsă sau din lovituri de penalitate (pentru acumularea a şapte faulturi pe repriză). (C. Marinuţ)