Pas greşit pentru „perfecta” E.F.C. Anonimii

Echipa cu cel mai performant parcurs în actuala ediţie a Campionatului „RealSport”, E.F.C. Anonimii, a fost învinsă, scor 5-2, în prima manşă a sferturilor de finală de Avantaje II, după un meci în care a contestat vehement arbitrajul. În celelalte trei partide din sferturi, favoritele Alfa Team, Liverpool şi Quasar Primavera s-au impus şi au prima şansă la calificare.

Meci cu scântei
Miza şi tensiunea extremă au dăunat grav spectacolului în duelul dintre E.F.C. Anonimii şi Avantaje II. Cel mai echilibrat meci al sferturilor de finală din „SuperLiga” RealSport a fost umbrit de dueluri murdare, ce nu-şi au locul într-o competiţie de amatori, o eliminare şi proteste vehemente la adresa unor decizii ale arbitrului Alin Cîrstoiu.
E.F.C. Anonimii a început mai curajos, iar fostul jucător al FC CIP Deva, Florin Stancu, s-a plasat inspirat la un corner şi a reuşit să deschidă scorul cu un şut din careu, 1-0. Depăşită la organizare, Avantaje II a intrat în joc prin realizările individuale ale jucătorilor săi. Şutul lui Mureşan (16) a fost deviat în transversală, iar Gabi Constantin jr. (22) a restabilit egalitatea cu o surprinzătoare torpilă de la distanţă, 1-1. Imediat după pauză, Anonimii au reclamat penalty la duelul în careu dintre Dărăban şi Simion, dar arbitrul Alin Cîrstoiu a considerat că n-a fost vorba de fault. Anonimii s-au aruncat în atac, însă Avantaje II a lovit de trei ori pe contraatac prin Răducănescu (30), Mureşan (32) şi Vălăşutean (48). La golul de 1-2, Anonimii au protestat vehement, considerând că arbitrul Alin Cîrstoiu a judecat greşit faza premergătoare marcării golului, iar la 1-3, au fost la un pas de a părăsi terenul. Jocul s-a încins, iar Mureşan a fost eliminat şi Avantaje II a jucat în inferioritate numerică în ultimele minute. Dărăban (46) a marcat pentru 4-2 şi a reaprins speranţele în tabăra Anonimilor, însă Vălăşutean a punctat iar pe contraatac şi a stabilit scorul la 2-5, astfel că Avantaje II are prima şansă la calificarea în semifinale.
Favoritele au făcut paşi importanţi spre „careul de aşi” în celelalte trei partide din sferturi, în care s-au respectat calculele hârtiei. Alfa Team Cristur a dispus cu 6-1 de AS Electroconat şi se poate considera semifinalistă. Liverpool a învins cu 5-3 pe Partizan şi porneşte cu prima şansă în retur, iar Quasar a dispus la limită, scor 1-0, de Pera BMW şi e mai aproape decât adversara de semifinale.

BigEco a crescut mare, Liceenii-s iar eroi
În Liga RealSport (divizia secundă a competiţiei), BigEco, echipa ce reprezintă Radio Big FM, a dovedit că a acumulat experienţă competiţională, iar prin victoria, scor 6-2, cu Continental, a trecut un adevărat examen de maturitate. În acelaşi eşalon, Liceenii au făcut din nou spectacol, după superba demonstraţie de fair-play din etapa trecută. Aceştia au reuşit să ţină în şah pe Sews II Deva, echipă ce ocupa locul doi înaintea etapei, conducând cu 3-0 şi fiind egalaţi 3-3, pe finalul partidei.