Oana Magdalena Şchiopu, campioană naţională la şah

Tânăra Oana Magdalena Şchiopu (foto), legitimată la CSM “Mihai Viteazul” Vulcan, a devenit campioană naţională de şah clasic, la categoria de vârstă de sub 12 ani.

Sportiva pregătită de Alin Apostu a câştigat, recent, titlul naţional la Călimăneşti – Căciulata, într-un turneu la care au luat startul 42 de şahiste din întreaga ţară. Oana Magdalena Şchiopu a terminat competiţia neînvinsă, acumulând 7,5 puncte din nouă posibile, după şase victorii şi trei remize. În cariera sa, sportiva din Vulcan a mai câştigat şi alte titluri naţionale, pe echipe sau la “blitz”, însă ultimul trofeu cucerit este cel mai valoros. În urma acestui rezultat, Oana Magdalena Şchiopu a obţinut dreptul de a participa la Campionatele Mondiale, care se vor desfăşura în Spania. (N. Gavrea)