O medalie şi câteva speranţe

Gimnastele din Lotul Naţional de Junioare de la Deva au reuşit o singură clasare pe podium la ediţia 2016 a competiţiei „Gymnix Junior Cup” care s-a desfăşurat în Canada, la finalul săptămânii. Olivia Cîmpian a triumfat în finala de la sol, în vreme ce colegele sale Alisia Botnaru, Ioana Crişan şi Denisa Golgotă, legitimate şi ele la CNS „Cetate”,  au avut doar clasări promiţătoare.

Departe de podium la individual compus şi echipe
Trendul de diminuare a strălucirii performanţelor gimnasticii româneşti a fost confirmat şi de rezultatele realizate de cele patru componente ale Lotului Naţional de Junioare de la Deva, toate legitimate la CNS „Cetate” Deva, care au concurat la competiţia din Canada. Astfel, în concursul de la individual compus, gimnastele tricolore au ratat podiumul şi chiar prezenţa în top 10. Olivia Cîmpian a fost prima dintre românce prin ocuparea  locului 12, cu 53. 650 puncte (13.950 – sărituri, 12.475 paralele, 13.100 bârnă, 14.125 sol), Alisia Botnaru s-a clasat pe locul 14 cu 53.375 puncte (13.600, 12.525, 13.750, 13.500), iar Ioana Crişan a încheiat competiţia pe poziţia a 21-a cu 52.550 puncte (13.725, 12.750, 13.300, 12.775). Pe primele trei locuri s-au clasat trei sportive din SUA, Gabby Perea – 56.475, Deanne Soza – 56.275, Emma Malabuyo – 56.250, iar poziţiile patru-şase au fost ocupate de Anastasiia Iliankova (Rusia) – 55.225, Kiko Kuwajima (Japonia) – 54.825 şi Ana Pădurariu (Canada) – 54.500. Şi la echipe, România a acumulat 161.475 puncte şi a fost abia pe locul cinci, fiind devansată de SUA – 170.350, Rusia – 163.800, Canada – 162.675 şi Japonia – 161.650. În urma echipei tricolore s-au clasat doar Franţa – 160.075, Marea Britanie – 159.350, şi Belgia – 150.250.

Blazon salvat în finalele pe aparate
Onoarea gimnasticii româneşti a fost salvată cât de cât de rezultatele din finalele pe aparate. Olivia Cîmpean a fost lideră la sol după un exerciţiu pentru care a primit nota 14.125, aducând singura medalie a României la ediţia 2016 a „Gymnix Junior Cup”.  În plus, Denisa Golgota s-a clasat pe locul patru la sărituri cu nota 14.600, după trei gimnaste din SUA şi pe locul 10 la sol cu nota 13.400, iar Alisia Botnariu a ocupat locul opt la bârnă cu 13.750 şi s-a situat pe poziţia a şaptea la sol, cu nota 13.500.

Concurenţă aprigă la Euro 2016
Ediţia 2016 a Campionatelor Europene (juniori si seniori) va avea loc în PostFinance-Arena din Berna (Elveţia), în perioada 25 – 29 mai (masculin) şi 1 – 5 iunie (feminin), echipele României urmând să intre în întrecere la toate categoriile. Conform organizatorilor, în competiţie urmează să se afle, la nivelul seniorilor, 37 de ţări, dintre care 32 la echipe şi cinci în concursul individual. În competiţie se vor afla 165 de gimnaşti, dar numărul total al participanţilor seniori se va ridica la 394, luând în calcul ansamblul delegaţiilor. În ceea ce îi priveşte pe tinerii gimnaşti, la start se vor afla 34 de naţiuni: 31 la echipe şi trei în concursul individual. La acest nivel, este de aşteptat un număr total de 365 de participanţi. În concursurile feminine ale senioarelor vor fi prezente 38 de naţiuni, dintre acestea 29 cu echipe. La nivelul junioarelor s-au înscris 34 de ţări, dintre care 25 cu echipe. În total, îşi vor disputa podiumurile un număr de 323 de gimnaşti şi 297 de gimnaste.