O medalie asiguratã, douã ratate la mustaţã

Înotătorul Cristian Rizan (foto) de la CSS Hunedoara şi-a acontat o medalie la Campionatele Naţionale, întrucât a fost unul dintre cei trei juniori calificaţi, ieri, în finala A a probei de 200 metri mixt. Cristian Rizan şi Adelina Buzdugan au fost la un pas de podium şi în cursa de 200 de metri bras, miercuri, în prima zi a competiţiei, dar au ocupat doar locul patru.

Cel puţin bronz

Cristian Rizan (18 ani) a obţinut al şaptelea timp dintre toţi cei 43 de participanţi (seniori şi juniori) la etapa preliminară a probei de 200 de metri mixt, desfăşurată ieri dimineaţă, la Campionatul Naţional de Nataţie de la Bucureşti. Sportivul antrenat de Anca Băjan s-a calificat astfel în finala A a cursei şi are asigurată o medalie la categoria juniori, indiferent de rezultatele din finală. Cucerirea unei medalii este garantată de faptul că în finala A, s-au calificat numai trei juniori: Alexandru Raiu (Dinamo, locul patru cu 2:13:55), Andrei Grădinaru (Farul, locul cinci cu 2:14:00) şi Cristian Rizan (CSS Hunedoara, locul şapte cu 2:16:23). Prin urmare, medaliile juniorilor s-au împărţit, în finala disputată aseară, între cei trei, iar Cristian Rizan a obţinut cel puţin una dintre ele. „Dacă nu greşeşte startul sau la întoarceri, ca să fie descalificat, Rizan obţine cel puţin medalia de bronz”, a precizat antrenoarea Anca Băjan, înaintea finalei.

Medalii pierdute la sutimi de secundă

Prima zi (miercuri) a competiţiei a fost marcată de ghinion pentru înotătorii hunedoreni, întrucât doi dintre ei au fost foarte aproape de medalii, dar le-au scăpat printre degete, clasându-se doar pe locul patru. Cel mai aproape de podium a fost Adelina Buzdugan (16 ani) în proba de 200 de metri bras. Talentata înotătoare din Hunedoara s-a calificat în finala A a probei, unde s-a luptat pentru o medalie cu alte şapte junioare cu vârste între 15 şi 18 ani. Florina Ilie (16 ani, Petrolul Ploieşti, cu 2.34.87) şi Maria Ciorobea (16 ani, CSM Piteşti, cu 2:44:82) au câştigat detaşat mealiile de aur şi argint atât la senioare, cât şi la junioare. Lupta pentru medalia de bronz s-a dat între Mariana Buzatu (17 ani, Steaua), Alexandra Radu (14 ani, Farul) şi Adelina Buzdugan (16 ani, CSS Hunedoara) şi a fost dramatică, la final, diferenţa dintre cele trei înotătoare fiind de câteva sutimi de secundă. „Adelina a avut ghinion, pierzând dramatic medalia de bronz, la distanţă de câteva sutimi de secundă”, a spus antrenoarea Anca Băjan. Şi Cristian Rizan s-a calificat în finala A de la 200 de bras, cursă în care au luat startul trei seniori şi cinci juniori. Seniorul Valentin Preda (CSM Braşov) şi-a adjudecat aurul, iar celelalte medalii au fost cucerite de juniori. Din păcate, Cristian Rizan a sosit al şaselea la general (după doi seniori şi trei juniori), ocupând astfel doar locul patru la juniori. În aceeaşi probă, juniorul II hunedorean Cristian Bădeaţă (16 ani) a câştigat Finala B, devansând mulţi înotători de 17 şi 18 ani, fără a obţine totuşi nici o medalie. Competiţia continuă până duminică, iar înotătorii hunedoreni pot obţine noi medalii. (C. Marinuţ)