Mureşul Pricaz şi-a ajutat vecina să redevină lider

1-liga-a-v-a-9-noiembrie-pagina-11Ovidiu Mănăstire

Campioana en-titre a Ligii a V-a a detronat liderul actualului sezon, Măgura Pui, după victoria de pe teren propriu, scor 3-1. Pe prima poziţie a revenit Dacia Orăştie, care a învins cu 5-1 pe Sargeţia Bretea Română.

Orgoliu de campioană
Fără eşec în acest sezon, Măgura Pui şi-a pierdut invincibilitatea la Pricaz, fiind învinsă de campioana en-titre, scor 3-1. Gazdele au condus cu 2-0 la pauză, prin reuşitele lui Apati şi Duică, dar la reluare, Lupulescu a redus din diferenţă. Veteranul Adrian Popovici a marcat pentru gazde cu 15 minute înaintea finalului, risipind orice dubiu în privinţa învingătoarei. De eşecul Măgurei a profitat Dacia Orăştie, care nu s-a încurcat pe propriul teren de Sargeţia Bretea Română, iar succesul cu 5-1 a readus-o pe prima poziţie.

Beriu, singura învingătoare în deplasare
Un alt derbi s-a jucat la Haţeg, între AS Sântămăria Orlea şi CS Comuna Ilia, aflate la egalitate de puncte înaintea etapei, pe locurile 4, respectiv 5. Gazdele s-au impus cu 3-1 după un început de meci în care fiecare echipă a punctat câte o dată în primele şase minute. Singura victorie în deplasare a acestei runde a fost reuşită de Berianul Beriu, care a trecut clar, scor 6-2, de Santos Boz. Gazdele au rămas cu zero puncte în clasament, după ce au reuşit până acum doar să-şi anuleze penalizarea de şase puncte.

Vaţa a câştigat derbiul „moţilor”
A doua victorie a sezonului a obţinut şi CSM Mihai Viteazul Vulcan, singura echipă din Valea Jiului a acestui eşalon învingând pe Cerna Lunca Cernii. În schimb, în derbiul „moţilor”, Ponorul Vaţa a învins pe Zarandul Crişcior.  Agrocompany Băcia a rămas şi după cea de-a 11-a rundă fără nici un punct în clasament, pierzând clar pe terenul Victoriei Dobra iar CS Ghelari nu a avut probleme în faţa Daciei Boşorod, câştigând categoric cu 5-2.