Mulţi veniţi, puţini învingători la Enduro Panorama

Din numărul record de 300 de participanţi la aventura moto „Enduro Panorama”, 136 au abandonat, iar la finiş au sosit doar 164 de concurenţi. Pe podiumul învingătorilor, au urcat cei mai buni şase participanţi, dar toţi cei 300 de „cavaleri ai cailor putere” prezenţi în weekend în Ţinutul Pădurenilor au fost încântaţi de competiţia organizată de Moto Club „Haita” Deva.

Legea campionilor
Triumful favoriţilor şi numărul mare de abandonuri au fost ingredientele principale ale competiţiei Enduro Panorama. Traseele dificile şi provocatoare i-au pus la grea încercare chiar şi pe cei mai buni, astfel că podiumul la ambele clase de concurs a fost ocupat de „rideri” cu experienţă sau talent cu carul. La clasa Expert, primele două poziţii au fost ocupate de doi campioni ai României. Câştigător a fost Erwin Kovacs, campionul naţional de la la E2, iar pe locul doi, s-a situat Paul Frăţilă, lider naţional la clasa E1. Cei doi români au fost urmaţi în ierarhia finală de italianul Giovani Pulcini, câştigătorul ediţiei de anul trecut a competiţiei Enduro Panorama. La clasa hobby, podiumul a fost acaparat de tineri talentaţi, lider fiind Norbert Josza, de 15 ani, urmat de Ovidiu Pavel şi Bogdan Buciu (18 ani). La capitolul premiilor speciale, Sorina Sandu a câştigat la feminin, iar Peter Neszuta, din Austria, a fost cel mai bun la old boys. „La clasa expert, a triumfat experienţa şi valoarea favoriţilor, iar la hobby, a ieşit la rampă talentul nativ şi ambiţia unor tineri de excepţie”, a comentat Paul Grecu, organizatorul competiţiei Enduro Panorama.

Abandonuri şi încântare
Cursa a fost o provocare de netrecut pentru aproape jumătate dintre cei 300 de participanţi. Astfel, la clasa Expert, din cei 100 de competitori, au trecut linia de finiş doar 52, iar dintre cei 200 de rideri de la clasa hobby, au terminat 112. Oricum, toţi participanţii s-au arătat încântaţi de traseu, de organizare şi de frumuseţea peisajului. „Cred că n-a fost concurent care să nu laude traseul şi frumuseţea zonei. A fost ediţia recordurilor frumoase. Am avut înscrişi mai mulţi străini decât endurişti din ţară şi am depăşit la număr de participare chiar şi RedBull Romaniacs, care în anul cel mai bun, a avut până în 250 de concurenţi”, a spus Paul Grecu.
La ediţia a IV-a a competiţiei „Enduro Panorama”, au participat „rideri” din 15 ţări europene, astfel că întrecerea din Ţinutul Pădurenilor a devenit cea mai puternică din ţară şi a doua ca importanţă din Europa. Moto-aventura „prietenească” organizată de Clubul Haita din Deva  a transformat Ghelariul în una din capitalele europene ale enduriştilor.