„Moţii”, „zimbrii” şi „studenţii”, remarcaţii primei runde a fotbalului mic

11 x 3 aurul brad a inceput cu dreptul returul campionatuluiCiprian Marinuţ

Aurul Brad este singura echipă care a câştigat în deplasare în prima etapă a returului Ligii a IV-a, iar Retezatul Haţeg şi Universitatea Petroşani au obţinut cele mai categorice succese, scor 5-0, ale rundei.

Ajutaţi de erorile adversarilor
„Moţii” lui Alin Gomoi au început perfect returul, câştigând la scor de neprezentare, 3-0, pe terenul celor de la CS Vulcan, echipă care cedează greu puncte acasă. Primul gol al brădenilor, înscris de Mihăilă, a venit cu cinci minute înainte de pauză şi a fost acompaniat de eliminarea portarului advers, Ciprian Toth. Acesta s-a plâns că ar fi fost faultat, deşi nici coechipierii nu i-au dat dreptate, iar pentru că arbitrul a validat golul, l-a înjurat pe fluieraş şi a fost eliminat. În superioritate numerică, Aurul a rezistat uşor tentativelor ofensive ale gazdelor, iar golurile înscrise de Udrea şi Leaha au adus o victorie categorică brădenilor.

Achiziţii câştigătoare
Retezatul Haţeg a transferat în pauza competiţională şapte noi jucători, iar efectul a fost unul pozitiv, chiar dacă fostul jucător de Liga I, Iosif Kalai a lipsit din teren. Cu o echipă bine închegată, „zimbrii” au demarat în forţă şi au deschis scorul în chiar primul minut al partidei cu CFR Simeria. Işfan a marcat direct din corner, iar golul a dat aripi haţeganilor. Ca dovadă, atacantul Ursachi, nou-venit la echipă, şi-a trecut în cont o „dublă” în minutele 9 şi 40, cu care a stabilit scorul la
pauză la 3-0. La reluare, Işfan (51) a majorat avantajul la 4-0, iar un alt debutant, Nicolae Cărăvan (72) a închis tabela la 5-0 cu şut de la marginea careului mare. Tot cu 5-0 s-a impus şi Universitatea Petroşani în duelul cu Victoria Călan, „studenţii” demonstrând că şi-au păstrat năravul de promovare, deşi antrenorul Ionuţ Stelescu a plecat să lucreze la o grupare din eşalonul trei.

Victorii muncite
Lidera Minerul Uricani caută revenirea în Liga a III-a, după o pauză de 15 ani, pentru a sărbători 55 de ani de activitate. Alb-roşii şi-au păstrat poziţia din clasament după victoria cu 1-0 în faţa celor de la Dacia Orăştie, însă jocul mai are nevoie de îmbunătăţiri. Revelaţia primei părţi a campionatului, Gloria Geoagiu, s-a impus greu, 1-0, în faţa celor de la Aurul Certej şi pare că nu şi-a finisat încă prea bine jocul. Din păcate, returul Ligii a IV-a a început cu două formaţii mai puţin, întrucât Retezatul Râu de Mori şi Zarandul Crişcior au abandonat din motive financiare, iar conform regulamentului, vor pierde toate jocurile din retur cu scorul de 3-0.