Micii judoka deveni s-au remarcat la Baia Mare

La sfârşitul săptămânii trecute s-au desfăşurat la Baia Mare întrecerile reunite din cadrul competiţiilor „Cupa Nordului“, ediţia a XVI-a, respectiv Memorialul „Vasile Sălincean“, ediţia a III-a la judo.
Reprezentanţii Liceului cu Program Sportiv „Cetate“ Deva au obţinut rezultate notabile. La categoria U12: pe locul întâi s-au clasat Alexandru Glodeanu (în întrecerile de la -46 kg) şi Roland Benţe (-55 kg), locul 3 fiind ocupat de Eduardo Barbu (-60 kg).
În întrecerile de la categoria U13, Eduardo Barbu (-60 kg) a ocupat locul 2, acelaşi loc ocupându-l şi Andrea Schulleri (+66 kg), iar Alexandru Glodeanu (-46 kg) şi Roland Benţe (-55 kg) s-au clasat pe locul 3.
Competiţia de la categoria U15 a fost mult mai animată, mulţi dintre competitori fiind şi deţinători ai titlurilor de campioni naţionali. Raluca Cadar a câştigat locul 2 în întrecerile de la -63 kg, iar Lorena Ban (-52 kg) şi Bogdan Denşorean (+73 kg) s-au situat pe locul II în probele în care au evoluat. (N.Gavrea)