Medalii şi la semifond în apã

Alexandru Bădeaţă (foto) a salvat onoarea înotătorilor „vitezişti” de la CSS Hunedoara, prin cucerirea a două medalii – argint la juniori II şi bronz la juniori I – la Campionatul Naţional de Semifond. Sportivii antrenaţi de Anca Băjan s-au calificat în 10 finale, fiind aproape de podium în alte două curse.
Pe podium şi în curse „atipice”
Înotătorii de la CSS Hunedoara au băut din cupa succesului şi la ultima competiţie a anului 2011, Campionatul Naţional de Semifond, desfăşurat de joi până ieri, la Piteşti. Cu rezultate excelente în probele de viteză (50, 100 şi 200 de metri) la celelalte competiţii ale anului, hunedorenii au surprins plăcut şi au fost pe val şi la semifond, unde s-a concurat în curse cu „lungimi atipice” de 400, 800 şi 1.500 de metri. Cele mai bune performanţe ale clubului hunedorean au fost obţinute de Alexandru Bădeaţă (15 ani), un foarte talentat reprezentant al generaţiei noi a clubului. Hunedoreanul a cucerit medalia de argint în proba de 400 de metri bras la categoria juniorilor II şi pe cea de bronz în aceeaşi probă la nivelul juniorilor I. „Alexandru a făcut un concurs excelent. Pe lângă cele două medalii, tot el a fost cel mai aproape de o a treia prezenţă pe podium în finala probei de 400 metri mixt, pe care a încheiat-o la doar 19 sutimi de secundă de podium. Atât Alexandru, cât şi concurentul care a fost creditat cu al treilea timp al finalei au atins panoul concomitent însă, calculatorul a înregistrat timpi diferiţi”, a spus antrenoarea Anca Băjan. Bădeaţă a mai avut clasări pe locurile cinci, şase şi şapte în finalele de la 400 metri mixt, 400 metri spate şi a concurat aseară şi în finala probei de 200 de metri mixt. Din echipa de la CSS Hunedoara a absentat multiplul campion naţional, Alexandru Ancuţa, care se confruntă cu probleme medicale.
10 finale, şi încă un loc patru
În total, sportivii de la CSS Hunedoara au participat la 10 finale. Foarte aproape de o medalie a fost şi Denisa Iluca, sportivă care a ocupat locul patru la categoria junioare II în proba de 400 de metri bras. Prezenţe în finală au mai reuşit Adelina Buzdugan la 400 metri mixt, 400 metri bras şi 200 metri mixt şi Edith Bărăbănţan, la 200 metri mixt. „Rezultatele sunt peste aşteptările şi obiectivele noastre. Se putea şi mai bine cu puţină şansă sau dacă ar fi concurat şi Alexandru Ancuţa, care are probleme de sănătate. Înotătorii s-au autodepăşit şi au obţinut performanţe bune chiar şi în astfel de probe, pe care ei nu le pregătesc special, întrucât la Hunedoara, în bazinul de 25 de metri, e complicat”, a spus antrenoarea Anca Băjan.