Medalii naţionale la judo

Cinci sportive care se pregătesc în cadrul Centrului Naţional de Judo de la Deva au reuşit să urce pe podium la ediţia 2016 a Campionatelor Naţionale de cadeţi, desfăşurate la finalul săptămânii, la Târgu Mureş. Mihaela Kiss, de la SCM Deva, a obţinut medalia de aur la categoria 44 kilograme, iar colega sa de club, Bianca Marton, s-a clasat pe locul trei la categoria 57 kilograme. Celelalte trei medaliate sunt legitimate la alte cluburi din ţară şi au obţinut următoarele rezultate: Lidia Marin (aur la categoria 40 kilograme), Maria Dumitru (aur la categoria 48 kilograme) şi Diana Huţanu (bronz, la categoria 52 kilograme). „Sunt rezultate foarte bune, atât pentru sportivele de la SCM Deva, cât şi pentru cele de la alte cluburi din ţară, dar care se pregătesc în cadrul Centrului Naţional de Judo de la Deva. Sperăm ca aceste performanţe să fie confirmate şi la competiţiile internaţionale care vor urma în acest an”, a afirmat Mugurel Ciuşcă, directorul SCM Deva şi al Centrului Naţional de Judo de la Deva.