Medalii hunedorene la Balcaniada de judo

Sportivele de la SCM Deva şi Centrul Naţional de Judo de la Deva au contribuit cu două medalii la bilanţul de 14 trofee reuşit de România la Campionatele Balcanice de Judo rezervate sportivilor sub 18 ani, desfăşurate la Craiova, la finalul săptămânii. Cu acest palmares, România a ocupat locul patru în clasamentul general pe naţiuni, după Serbia, Turcia şi Muntenegru.

Un argint şi un bronz
Cea mai bună performanţă pentru Centrul Naţional de Judo (CNJ) de la Deva a reuşit-o Cătălina Şchiopu (ctg. 52 kg), care a obţinut medalia de argint. Sportiva legitimată la CSM-CSS Ploieşti care se pregăteşte la Deva a avut liber în primul tur, iar apoi, până în finală, le-a învins pe Mia Maksumic (Bosnia Herţegovina) şi Aleyna Demirkan (Turcia). În ultimul act, Cătălina a pierdut în faţa sportivei Marica Perisic (Serbia), după o dispută echilibrată. Medalia de bronz din palmaresul CNJ Deva a fost cucerită de sportiva Mihaela Kiss care este legitimată la SCM Deva. Judoka antrenată de Ramona Enache a pierdut în primul tur în faţa sportivei Cicek Akyuz (Turcia), care avea să câştige medalia de aur, dar s-a descurcat excelent în recalificări. Mihaela Kiss a reuşit să se claseze pe locul trei după trei victorii obţinute în faţa sportivelor Nikolija Brboric (Bosnia Herţegovina), Andreea Medin (Muntenegru) şi Georgiana Ioniţă (România). Pe lângă cele două medalii, Floriana Văcaru (ctg. 70 kg), care se pregăteşte în Centrul Naţional de Judo de la Deva, a ocupat locul cinci, aducând puncte importante pentru România. La Campionatele Balcanice de la Craiova au participat 184 de sportivi din nouă ţări: Albania, Bosnia –Herţegovina, Bulgaria, Grecia, Macedonia, Muntenegru, Serbia, Turcia şi România. În clasamentul general pe medalii, lideră a fost Serbia (5 de aur, 1 de argint, 5 de bronz), iar pe locurile următoare s-au situat Turcia (3-5-6), Muntenegru (3-3-1) şi România (2-6-6).

Urmează J.E. Baku şi C.E. Sofia
Sportivii de la Centrul Naţional de Judo Deva au şi în continuare în agenda competiţională participarea la concursuri internaţionale de top. Astfel, Eduard Nicolaescu (ctg. 73 kg), de la SCM Deva, va concura, luni, 22 iunie, la Jocurile Europene de la Baku, iar în luna august va participa la Universiada din Coreea de Sud.  În plus, în luna iulie, Lidia Marin (ctg. 40 kg), Mihaela Kiss (ctg. 44 kg) şi Floriana Văcaru (ctg. 70 kg) vor reprezenta România la Campionatul European al Juniorilor (U18) de la Sofia (Bulgaria).