Medalii europene pentru karatiştii de la Ronin Deva

Mircea Crivăţ11 karate

La Napoli, în Italia, s-a desfăşurat  ediţia a 22-a a Campionatului european de karate tradiţional fudokan –shotokan, pentru copii, cadeţi, juniori, tineret şi seniori.
La întrecere au participat 800 de karateka, din 23 de ţări. Printre competitoare s-a aflat şi delegaţia României, din care au făcut parte şi sportivii de la CS Ronin Deva, conduşi de preşedintele Mircea Cristian Popa (5 dan). Acesta a participat, atât în calitate de instructor, cât şi de sportiv.
În urma întrecerilor, doi dintre karatiştii de la CS Ronin Deva, care au făcut parte din echipa naţională a României, au reuşit să cucerească fiecare câte două medalii. Astfel, Diana Emilia Bretotean, a obţinut  o medalie de aur la kumite, cu echipa de tineret şi o medalie de bronz, tot la kumite, la  individual. De asemenea, aceasta s-a clasat pe locul 5 la stilurile kata şi fukugo.
La rândul său, Mircea Cristian Popa, a cucerit o medalie de aur la stilul kumite, cu echipa de seniori şi o medalie de bronz la  fukugo. Totodată, acesta a şi arbitrat pe parcursul competiţiei, având o experienţă în arbitraj de peste 17 ani şi calificări recunoscute atât în ţară, cât şi la nivel internaţional.