Medalii europene la judo

11 x 1 judoCiprian Marinuţ

Sportivele Lidia Marin şi Mihaela Chiss, de la SCM Deva şi Centrul Naţional de Judo de la Deva, au cucerit două dintre cele patru medalii ale României, obţinute în prima zi a „Cupei Europene de Judo” pentru cadeţi, ce s-a desfăşurat în weekend, la Cluj-Napoca. Lidia Marin a câştigat competiţia la categoria 40 kilograme, iar Mihaela Chiss s-a clasat pe locul secund la categoria 44 kilograme.

Victorii pe linie
Lidia Marin a concurat perfect şi a triumfat în competiţia de la categoria 40 de kilograme, la care au luat startul 12 sportive din şapte ţări: Israel, Serbia, Turcia, Ucraina, Bulgaria, Marea Britanie şi România. Sportiva de la SCM Deva, antrenată de Ramona Enache, a obţinut trei victorii şi a urcat pe prima treaptă a podiumului de premiere. Lidia Marin a câştigat grupa A de la categoria sa de greutate, după ce a dispus de Tamar Malca (Israel) şi s-a calificat direct în semifinale, unde a învins-o pe Gizem Ercan, din Turcia. În finală, judoka de la Deva a dispus de Jamie Leigh Whitaker, din Marea Britanie, şi a devenit campioană a categoriei 40 kilograme. Pe locurile trei s-au situat Alla Beheba (Ucraina) şi Maria Gavriliţă (România).

Argint muncit şi meritat
Mihaela Chiss s-a descurcat şi ea foste bine, deşi a avut o misiune mult mai dificilă la categoria 44 kilograme, unde concurenţa a fost mai puternică, la start fiind prezente 20 de sportive din 11 ţări: Ucraina, Serbia, Georgia, Turcia, Ungaria, Italia, Marea Britanie, Croaţia, Cipru, Moldova şi România. Ambiţioasă şi talentată, judoka de la SCM Deva a evoluat fără greşeală în grupa D a categoriei şi s-a calificat direct în semifinale, din postura de lideră, după victoriile obţinute în partidele cu Cristina Visentin (Italia) şi Georgiana Ioniţă (România). În penultimul act al concursului, Mihaela Chiss a dispus de câştigătoarea grupei C, Anna Pryima, din Ucraina, şi s-a calificat în finală. Din păcate, în duelul pentru medalia de aur, sportiva de la SCM Deva a fost învinsă de câştigătoarea grupei A, Daria Bilodid (Ucraina), şi a trebuit să se mulţumească doar cu medalia de argint. Medaliile de bronz ale categoriei 44 kilograme au fost obţinute de Rumeysa Yayla (Turcia) şi Sofia  Petitto (Italia). A patra medalie, din prima zi a competiţiei, pentru România, a fost obţinută de Vlad Luncan, care a triumfat la categoria 50 kilograme. La concurs s-au aliniat 101 judoka români, 62 la masculin şi 39 la feminin. În total, la competiţie participă 484 sportivi din 28 de ţări, 292 la masculin şi 192 la feminin.