Marius Sîrbu, principalul de la CSM Deva: Putem fi o echipă extrem de bună

Fotbaliștii de la CSM Deva au jucat un meci amical, penultimul din pe­ri­oada de pregătire, în compania for­mației Phoenix Buziaș. Jocul s-a des­fă­șurat pe terenul sintetic din com­plexul „Cetate” din Deva.

Egalitate
Oaspeții au deschis scorul în minutul 13, prin Cristian Pădurariu, care a îns­cris cu un șut sub transversală. Replica gazdelor a venit rapid, în minutul 20, prin Popescu, care a marcat cu un șut de la 15 metri după o acțiune per­sonală.
CSM a început partida cu Frumuzache – Kelemen, Creciunesc, Rus, Doboș – Chițimia – Gavrilă, Velcotă, Popescu, Tamaș – Modan iar în partea secundă antrenorii deveni au schimbat întreaga garnitură, pe teren intrând Raț – Buzan, Sabău, Bărăitaru, Tod – Stoi – Stoica, Arnăutu, Bedea, Munteanu – Toma.

Din punct de vedere fizic
Deși au dominat mai mult, gazdele, la care a mai intrat și Ciubăncan, nu au mai înscris, iar meciul dintre cele două echipe care luptă pentru calificarea în play-off s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.
„Din punctul meu de vedere, ne-am atins obiectivele, mai precis am ieșit integrii din teren după această întâl­nire, din punct de vedere fizic dar și din ceea ce privește partea de concepție, de atac dar și pe parte de apărare. Am rulat întreg lotul de jucători de care dispunem și care ne creează premisele că putem să fim o echipă extrem de bună. Este o perioadă extrem de scurtă de la venirea noilor achiziții în lotul echipei noastre, nu este ușor să consolidezi și să perfecționezi relații de joc. Pot să spun că sunt foarte mulțumit de noii jucători veniți și din punct de vedere al comportamentului dar și al celui uman, ca și din punct de vedere fotbalistic”, a declarat Marius Sîrbu, principalul de la CSM Deva.
La final de săptămână, CSM Deva urmează să întâlnească, în deplasare, pe ACS Mediaș, în vreme ce Phoenix Buziaș va întâlni Voința Lupac pe terenul acesteia din urmă.