FlashSport

Magia minifotbalului

Formaţia Magic Iaşi (foto) a devenit pentru a patra oară campioană a României la minifotbal, după ce a câştigat la lovituri de departajare finala cu Mav Glisando Timişoara, la turneul desfăşurat, la Baza Real Sport din Deva. Avantaje Deva a obţinut medaliile de bronz, iar Phoenix Hunedoara a fost eliminată dramatic în sferturile de finală.

Show de cinci stele
Campioanele minifotbalului din 20 de localităţi ale ţării au făcut spectacol la ediţia a VI-a a turneului final a Campionatului Naţional de Minifotbal, desfăşurată de vineri până duminică, la baza RealSport din Deva. Numărul mare de goluri marcate, execuţiile tehnice de excepţie şi „carul” de pasiune pentru sportul rege au arătat că minifotbalul este un sport de mare viitor. Toate echipele prezente au trăit la intensitate meciurile, în ciuda căldurii, iar experienţa şi inspiraţia au făcut diferenţa. Clubul RealSport Deva s-a achitat cu brio de sarcinile organizatorice şi poate primi notă maximă de la Federaţia Română de Minifotbal.

Departajare prin loterie
Cele două finaliste, Magic Iaşi şi Mav Glisando Timişoara, au făcut spectacol în ultimul act al turneului. Duelul pentru titlul de campioană a fost echilibrat şi a fost colorat cu numeroase ocazii la ambele porţi. Magic Iaşi a condus cu 2-0 la pauză prin golurile semnate de Bogdănel Dragotel şi Ciprian Brighiu, dar Mav Glisando Timişoara a reuşit să egaleze, 2-2, în repriza secundă, prin dubla semnată de Ovidiu Vîlceanu, cel care avea să fie declarat cel mai bun jucător al turneului final. Specialistă la lovituri de departajare, Magic Iaşi şi-a adjudecat trofeul pus în joc pentru a patra oară (din şase ediţii), cu scorul de 4-2, graţie portarului Matcaboja, care a apărat două lovituri ale bănăţenilor.

Medalie şi mândrie pentru hunedoreni
Cele două echipe din judeţ prezente la turneul final al Campionatului Naţional s-au dovedit foarte competitive. Avantaje Deva a confirmat că e o echipă de top şi a urcat în premieră pe podium, cucerind medaliile de bronz, iar Phoenix Hunedoara poate fi mândră că a ajuns până în sferturile de finală. Ambele formaţii hunedorene s-au clasat pe locul doi în grupele din care au făcut parte, iar apoi, s-au descurcat foarte bine şi în partidele eliminatorii. Avantaje a trecut în sferturile de finală, după un joc pe muchie de cuţit de Old Boys Craiova, scor 2-1, iar Phoenix Hunedoara a fost eliminată greu, după loviturile de departajare de AS Vispeşti Ploieşti 2-2 (7-9 la lovituri de departajare). În semifinale, Avantaje a fost învinsă de campioana Magic Iaşi, iar în finala mică, a dispus cu 3-0 de AS Vispeşti Ploieşti. Formaţia deveană nu a avut în semifinale aceeaşi dăruire de care au dat dovadă ieşenii. Marius Cinporescu de la Avantaje a fost desemnat cel mai bun portar al turneului final.