Luptă pentru medalie în prima finală

Ciprian Marinuţ11 jurca

Gimnasta Laura Jurcă (foto), de la CNS „Cetate” Deva este una dintre favoritele la podium în finală la individual compus programată azi la Jocurile Olimpice de Tineret 2014, din China. Sportiva antrenată de Adela Popa este calificată în toate cele cinci finale ale competiţiei feminine de gimnastică artistică, fiind singura componentă a delegaţiei României care are şansa să cucerească cinci medalii, precizează COSR.
Start de la zero
Laura Jurcă a acces în finala care va desemna cea mai completă gimnastă a competiţiei cu un punctaj total de 53,250, al treilea din preliminarii. Românca a fost devansată doar de Seda Tutkhalyan (Rusia) cu 53.650 puncte şi Elissa Downie (Marea Britanie) cu 53.500 puncte, însă în finala de azi concursul va porni din nou de la zero. Antrenoarea Adela Popa a precizat că lupta pentru medalii va fi foarte dificilă. „Va fi foarte greu în finale pentru că sportivele din Rusia, Marea Britanie, Japonia şi China sunt foarte valoroase la toate aparatele. Laura este motivată şi sper ca în lupta pentru medalii să prindă o zi mult mai bună decât în calificări”. Adela Popa a fost nemulţumită de arbitraj în calificări şi a contestat în prima instanţă nota de la sol, dar contestaţia sa a fost respinsă. „Pe moment mi s-a părut că notarea de la sol a fost uşor scăzută. Sigur însă, decizia arbitrelor este cea mai avizată, pentru că sunt profesioniste. Ne-am bucurat totuşi că, în ciuda punctajului slab obţinut la sol, Laura a reuşit să se califice în finală unde concursul va începe de la zero”, a adăugat Adela Popa.
Laura Jurcă s-a calificat şi în toate finalele pe aparate astfel: cu al treilea rezultat la bârnă – 13,500, cu al patrulea la paralele – 12,800, al cincilea la sărituri – 14.050 şi al şaptelea, la sol -12.700.