Locul cinci la echipe, cu 16 medalii individuale

11 x 2 Pantera Neagra PetrosaniCiprian Marinuţ

Cei nouă sportivi de la Clubul Pantera Neagră Petroşani, participanţi la Campionatul Naţional de taekwon-do au cucerit 16 medalii, astfel că gruparea din Valea Jiului a ocupat locul cinci în ierarhia pe cluburi. Evenimentul a avut loc la finele săptămânii la Vaslui şi a aliniat la start 160 de sportivi de la 19 cluburi.

Probleme de lot, medalii surpriză
Clubul petroşănean a deplasat la competiţie un lot format din doar nouă sportivi, întrucât o parte dintre componenţi grupării nu a avut resurse financiare pentru a se prezenta la concurs. Chiar şi în aceste condiţii, sportivii din Petroşani au obţinut rezultate meritorii, cucerind 16 medalii, două de aur, două de argint şi 12 de bronz. Bogdan Kelemen a ocupat primul loc la categoria -50 de kg şi a devenit campion naţional. Tot o medalie de aur a obţinut şi Teodora Lupşa la categoria +65 de kg. Elevii pregătiţi de Ionuţ Lascu au mai obţinut medalii de argint prin Miruna Negrean şi Daniela Kadacs şi 12 locuri III, la individual şi pe echipe. Medaliile de bronz au fost obţinute de Denisa Pădurariu, Daniela Kadacs, Roxana Lalu, la individual, iar la echipe, pe locul trei au urcat: Cristian Grecea, Andrei Florescu, Constantin Ciuculan, Bogdan Kelemen, Teodora Lupşa, Miruna Negrean, Daniela Kadacs, Roxana Lalu, Denisa Pădurariu. „În urma acestor rezultate ne-am situat pe locul cinci în clasamentul general al echipelor, astfel ne-am îndeplinit şi obiectivul fixat. Ţinând cont de problemele avute în alcătuirea lotului sunt foarte mulţumit de comportamentul elevilor mei, deoarece mulţi dintre ei au fost debutanţi la competiţie. Am descoperit un oraş frumos la Vaslui, o organizare foarte bună a campionatului şi un nivel al concursului foarte ridicat. Pe această cale vreau să îi felicit pe organizatori şi pe cei care au fost implicaţi”, a declarat antrenorul Ionuţ Lascău.