Liga a IV-a: CS Hunedoara se menţine pe primul loc

Nicolae Gavrea

La finalul săptămânii trecute s-au desfăşurat şi partidele contând pentru etapa a XX-a din Liga a IV-a de fotbal judeţul Hunedoara, după ce etapa trecută a fost reprogramată din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile. Meciuri interesante au fost şi în această etapă, rezultatele înregistrate schimbând oarecum situaţia în clasament.

Liderul CS Hunedoara a evoluat în deplasare, pe terenul celor de la CSM Vulcan, unde a pornit cu prima şansă, dar pe teren lucrurile au stat altfel. Hunedorenii au deschis scorul la mijlocul primei reprize şi lucrurile păreau să intre în normal, dar, cu cinci minute înainte de pauză, gazdele au restabilit egalitatea. Această egalitate a durat până în minutul 83, când a înscris Simionov şi, astfel, a adus victoria pentru cei de la CS Hunedoara, cu scorul de 2-1. Elevii pregătiţi de Mircea Alic jr. rămân pe locul I, cu un total de 47 de puncte, iar formaţia din Vulcan rămâne pe locul 11, cu 17 puncte. Pe locul al doilea, la patru puncte de CS Hunedoara, ecartul fiind păstrat, rămâne Inter Petrila, care nu a avut nici un fel de probleme în meciul cu CNS Cetate Deva (6 puncte), câştigând, acasă, cu 6-0, scorul etapei, într-un meci în care Matei a reuşit un hatt-trick, iar Kallai a marcat două goluri.
După această etapă Retezatul Haţeg rămâne pe locul al treilea în clasament cu 34 de puncte, chiar dacă a pierdut, cu 4-0, deplasarea de la Minerul Uricani, locul 13, antepenultimul, cu 10 puncte acum. Jocul a fost echilibrat până în minutul 65, când scorul era de 1-0 pentru gazde, moment în care Ciorei, de la Retezatul, a fost eliminat, gazdele profitând de superioritatea numerică şi mai punctând de trei ori. La egalitate de puncte cu cei din Haţeg, dar cu golaveraj inferior, este formaţia Victoria Călan, care s-a impus, pe teren propriu, cu 4-2, în faţa ultimei clasate, Universitatea Petroşani.
Surpriza etapei a fost la Petroşani, unde echipa locală Jiul a terminat la egalitate, 1-1 cu Şoimul Băiţa, echipă mult mai bine cotată, aflată acum pe locul cinci, cu 29 de puncte. La această partidă a asistat şi fostul căpitan al Jiului, pe vremea când echipa mai evolua în Liga 1, Mihai Pintilii, şi acest lucru pare să-i fi ambiţionat pe petroşăneni. Pintilii nu a uitat de unde s-a lansat în fotbalul mare şi nu a venit la clubul cu care a debutat pe prima scenă cu mâna goală. Valorosul internaţional a adus ghete pentru jucătorii de câmp şi mănuşi pentru portari şi, în plus, a mai oferit şi o primă de 1.000 de lei, care s-a împărţit între toţi componenţii lotului de la Jiul. Ca de fiecare dată, şi la acest meci s-a făcut chetă în tribună, iar jucătorii de la Jiul au mai primit 600 de lei.