Liga a IV-a: CS Hunedoara a fost învinsă la Lupeni

Etapa cu numărul 24 din Campionatul Judeţean de fotbal, programată la finalul săptămânii trecute, a fost una liniştită cu victorii aşteptate, gazdele fiind cele care au dominat copios. Singura surpriză: liderul seriei, echipa CS Hunedoara, a fost învins în deplasare de către Hercules Lupeni. Şi poate rezultatul de la Certej, unde Şoimul Băiţa a câştigat la Minerul din localitate.

Hercules Lupeni – CS Hunedoara 2 – 1 (2 – 0)
Înfrângerea înregistrată de hunedoreni este una dureroasă, cu atât mai mult că vine de la o echipă care nu se regăseşte în actualul campionat.
Rezultatul provoacă tensiuni la formaţia din Hunedoara, lider aflat acum, cu şase etape înainte de final, la doar un punct faţă de echipa de pe locul doi -Inter Petrila. Antrenorul echipei din Hunedoara, Mircea Alic jr., este obligat să regândească strategia pentru ultima parte a campionatului, ţinând cont şi de interesul acordat competiţiei de către Inter Petria şi Victoria Călan.

Victoria Călan – Dacia Orăştie 4 – 3 (4 – 1)
Formaţia din Călan se menţine pe locul trei în clasament, mărindu-şi cu această victorie avansul faţă de Gloria Geoagiu. Gazdele au condus cu 3 – 0 şi 4 – 1, la pauză, dar în repriza secundă au redus motoarele şi le-au permis oaspeţilor să reducă din diferenţă.

Aurul Certej – Şoimul Băiţa 1 – 3 (0 – 2)
Echipa din Băiţa a evoluat perfect şi a condus la pauză cu 2-0 prin golurile înscrise de Vajda şi Salamon. În repriza secundă au menţinut nivelul jocului ridicat, astfel că gazdele nu au mai reuşit nici măcar să egaleze.

Inter Petrila – Jiul Petroşani 4 – 0 (1 – 0)
Ocupanta locului doi în clasament, formaţia din Petrila, nu renunţă la lupta pentru câştigarea campionatului şi implicit la promovarea în eşalonul superior. Cu victoria înregistrată în această etapă, Inter Petrila se apropie la un punct de liderul clasamentului CS Hunedoara şi face ca etapele următoare să fie foarte interesante. Victorie fără emoţii obţinută în faţa Jiului şi speranţele la reeditarea succesului din ediţia trecută au reînviat la Petrila.

Retezatul Haţeg – Universitatea Petroşani 2 – 0 (0 – 0)
Primul succes pentru Retezatul Haţeg, formaţie care se menţine pe poziţia a şasea din clasament. Universitatea a căzut pe penultimul loc al Ligii a patra, având acum în spate pe CNS Cetate Deva 2.

Minerul Uricani – Cetate Deva II 5 – 1 (3 – 0)
Cu această victorie, Minerul a urcat pe locul 13 şi speră ca în acest an să poată evita ultima poziţie, care – în premieră – va aduce retrogradarea în ultimul eşalon judeţean.

Aurul Brad – Gloria Geoagiu 2 – 0 (1 – 0)