La un pas de podium la „Cupa Unirii”

11 x 1 avantaje iasiCiprian Marinuţ

Avantaje Deva a fost singura dintre cele patru finaliste rămasă fără medalii la „Cupa Unirii”, primul turneu internaţional de minifotbal al anului 2015, desfăşurat  la finalul săptămânii, la Iaşi. Triplă campioană a întrecerii de la Realsport Deva, trupa lui Cristi Glodeanu a pierdut finala mică a întrecerii din Moldova, scor 1-2, în faţa echipei Adistal Suceava şi s-a clasat pe locul patru. De remarcat că în grupe, Avantaje a dispus de Bronx Galaţi, echipa medaliată cu argint, care a pierdut, la penaltiuri (0-0, 1-2) finala cu Design Braşov. Competiţia a aliniat la start 36 de echipe, 34 din România şi două din Republica Moldova.

Ghinion în meciurile cheie
Cotată printre favoritele turneului, echipa din Deva şi-a respectat blazonul şi a ajuns până în faza finalelor competiţiei. Avantaje a ocupat primul loc în grupa I (a 9-a), după două victorii (6-2 cu Perpetuus Iaşi şi 4-3 cu Bronx Galaţi) şi o înfrângere (scor 1-2 cu El Paso Chişinău), programată pentru odihnirea titularilor. Mai departe, în optimi s-au calificat Avantaje (locul 1) şi Bronx (locul 2), ambele cu câte şase puncte. Celelalte câştigătoare din grupe au fost Design Braşov, Bentel, Tazmann, Deep Serv, Ecolux, Atletico, Agi Buzău, EBS, iar de pe locul doi s-au mai calificat: Pabo Team, Adistal, UTI, MAV Timişoara, Auto Driver, Bronx Galaţi şi Studenţii Iaşi. În primul meci eliminatoriu, Avantaje Deva s-a dovedit mai experimentată şi eficientă decât cei de la Studenţii Iaşi şi a învins cu scorul de 3-1, calificându-se în sferturile de finală. În această etapă, Avantaje Deva a făcut din nou un joc foarte bun şi a câştigat la scor de neprezentare (3-0) în faţa celor de la Mav Timişoara, una dintre cele mai puternice echipe din vestul ţării. Şirul victoriilor s-a rupt în etapa semifinalelor în faţa celor de la Bronx Galaţi, formaţie pe care devenii o învinseseră cu 4-3 în meciul direct din grupa I. După un joc echilibrat, dominat de deveni, Bronx a câştigat cu 1-0, şi şi-a asigurat medaliile de argint. „Noi am ratat incredibil de mult, iar ei au marcat la una dintre puţinele ocazii avute, după care s-au apărat ermetic”, a afirmat Cristi Glodeanu, delegatul echipei Avantaje. Şi finala mică cu Adistal Suceava, pierdută cu 1-2, le-a lăsat devenilor un gust amar, întrucât a avut aproximativ acelaşi scenariu ca şi meciul din semifinale. Oricum, în ciuda ratării la mustaţă a medaliilor, Avantaje a demonstrat încă o dată că este o echipă foarte competitivă la nivel naţional şi a realizat o pregătire foarte bună în vederea meciurilor pe care le va disputa în această primăvară în Campionatul Realsport Deva.
Turneul a fost câştigat de Design Construct Braşov, care şi-a trecut în palmares al treilea trofeu consecutiv, după ce a învins cu 2-1, la penaltiuri, în finală, pe Bronx Galaţi. Primele două ediţii ale Cupei Unirii au fost câştigate de Lis Affair Tomeşti (2011, 2012), iar ediţiile 2013 şi 2014 au fost adjudecate de Design Construct Braşov.

Rezultate tehnice
GRUPA I: Avantaje Deva – Perpetuus Iaşi 6-2; Bronx Galaţi – El Paso Chişinău 1-0; Perpetuus Iaşi – El Paso Chişinău 0-10; Avantaje – Bronx Galaţi 4-3; Perpetuus – Bronx Galaţi 2-7; Avantaje – El Paso Chişinău 1-2; Calificate în optimi: Avantaje (locul 1), Bronx (locul 2 cu 6 puncte).
Rezultate optimi de finală: sâmbătă, 10 ianuarie: Atletico – UTI, 0-0,0-2; TazzMan – Mav Timişoara 3-4; Ecolux – Bronx, 1-1, 1-3; Deep Serv – Pabo Team 0-1; Bentel – Auto Driver 2-0; Avantaje Deva – Studenţii 3-1; EBS – Adistal, 0-0, 2-3; Agi Buzau – Design Braşov 1-4.
Rezultate sferturi de finală, sâmbătă, 10 ianuarie: UTI Iaşi – Bronx Galaţi 0-3; Pabo Team – Adistal Suceava 2-4; Avantaje Deva – Mav Timişoara 3-0; Bentel – Design Braşov 0-3;
Semifinale, duminică, 11 ianuarie: 9.00, Bronx Galaţi – Avantaje Deva 1-0; Adistal Suceava – Design Construct Braşov 2-4; Finala mică: Adistal Suceava – Avantaje Deva 2-1; Finala mare: Design Construct Braşov – Bronx Galaţi 0-0, 2-1 la penaltiuri.