Karatiştii deveni s-au evidenţiat la Campionatul Balcanic

La sfârşitul săptămânii trecute a avut loc o nouă ediţie a Campionatul balcanic de karate UWK (United World Karate), competiţie organizată la Târgovişte de către Federaţia Română de Karate WUKF.

Au participat aproape 800 de sportivi din şapte ţări: Serbia, Macedonia, Bosnia Herţegovina, Grecia, Cipru, Bulgaria si România. Din delegaţia tricoloră au făcut parte şi şapte sportivi de la CS Heian Deva, care au înregistrat rezultate foarte bune la această ediţie.
Astfel, echipa de seniori alcătuită din Diana Tatoiu, Oana Tomiuc şi Andra Daneliuc a cucerit medalia de aur, ocupând locul I în proba de kata seniori, iar la individual au fost înregistrate următoarele performanţe: în proba de kata individual cadeţi 15-17 ani – Diana Tatoiu loc I, medalie de aur, Victor Kuţaba locul II, medalie de argint şi Mădălina David locul III, medalie de bronz.
La categoriile copii 9 -11 ani, în probele de kata individual, Diana Ilie a ocupat locul IV, iar Melissa Dragoş locul V. Excepţie a făcut Anda Avram, care a reprezentat Palatul Copiilor din Deva şi a evoluat la parakarate, ea ocupând la finalul competiţiei locul I, cucerind medalia de aur. Toţi aceşti sportivi sunt pregătiţi de Oana Tomiuc şi Marius Biji.
De la CS Ronin Deva a fost prezent în calitate de sportiv, Mircea Popa, care a şi câştigat medalia de aur în proba de kumite seniori 35-50 ani, locul II la fugoko şi locul III la kata şi locul I la kumite echipe seniori. A fost prima ediţie a unei Balcaniade la care au participat federaţii de la karate tradiţional, de contact sau cel sportiv.